Pościel bawełniana czy jedwabna?

0
3252
Pościel bawełniana czy jedwabna

Nie od dziś wiadomo, że na sen wpływają nie tylko takie czynniki jak nasze zmęczenie, brak hałasu czy wygodne łóżko, ale również chociażby jakość pościeli, w której przyjdzie nam zasnąć. Co prawda, wiele osób powie, że spać można wszędzie i w każdych warunkach, ale dlaczego nie ma to być wygodne i ciepłe łóżko z przytulną pościelą? Jakie wady i zalety mają tytułowe dwa rodzaje pościeli, które to też są najczęściej wybierane przez konsumentów? Czym się one różnią i który rodzaj będzie lepszy do naszego łóżka, zapewniając nam lepszy sen?

Pościel bawełniana

Zacznijmy od pościeli bawełnianej, której historia po kilka tysięcy lat. Dzisiaj co prawda wygląda ona inaczej niż chociażby nawet kilkanaście lat temu, jednak wszystkie zmiany są wprowadzane po to, aby była ona trwalsza i wygodniejsza w użytkowaniu. Największą zaletą tego typu pościeli jest nie tylko jej stosunkowo niska cena nie rujnująca domowego budżetu przy zakupie dobrego jakościowo kompletu, ale również to, że jest to pościel niezwykle lekka i trwała. Utrzymanie czystości w przypadku tego typu pościeli ogranicza się wyłącznie do systematycznego jej prania (nawet w pralce automatycznej). Rozważając zalety pościeli bawełnianej nie sposób wspomnieć również o reakcji skóry człowieka na kontakt z tego typu materiałem – dzięki jego dużej przewiewności nie ma tutaj problemu z poceniem się nawet podczas największych upałów!

Na rynku możemy spotkać przynajmniej kilka różnych rodzajów pościeli bawełnianej, z których każdy odrobinę się różni:

1) kora – pościel bawełnianą z kory rozpoznamy po charakterystycznej strukturze. Zaletą tej odmiany jest to, że tego typu pościeli nie trzeba prasować, co ma też swoją wadę – często nie wygląda ona zbyt estetycznie i wiele osób kwalifikuje ją jako jedną z gorszych odmian pościeli bawełnianej.

2) bawełna satynowa – jest to kompromis pomiędzy mało estetyczną pościelą bawełnianą, a pościelą satynową, która z kolei jest nieprzyjemna w dotyku i potrafi się po prostu ześlizgiwać powodując również pocenie latem poprzez brak przewiewności. Bawełna satynowa dalej jest pościelą „zimną” i z tego powodu zaleca się jej stosowanie w okresie letnim.

3) flanela bawełniana – trzecim rodzajem pościeli bawełnianej jest tak zwana flanela bawełniana. Ze względu na swoją ciepłotę najlepiej sprawdza się w okresie zimy i jej okolic.

Pościel jedwabna

Na drugim biegunie pościeli mamy pościel jedwabną, która uważana jest za znacznie bardziej luksusową. Ma ona jednak właściwości, które sprawiają, że sen jest jeszcze przyjemniejszy – jest to materiał w pełni naturalny, który reguluje temperaturę ciała, nie wpływa na zwiększone pocenie się ciała oraz nie podrażnia skóry przy kontakcie z nią. Wadę tej pościeli jest jej cena, która potrafi być kilkukrotnie wyższa od pościeli bawełnianej oraz fakt, że należy poddawać ją specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym.