Starasz się dbać o swój domowy ogródek, a mimo to rośliny doniczkowe usychają lub gniją? Możliwe, że zostały zaatakowane przez chorobotwórcze grzyby bądź bakterie. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby roślin doniczkowych, i dowiedz się, jak walczyć ze schorzeniami!
Oznakę choroby najczęściej stanowią plamy na liściach, żółknięcie lub obumieranie pędów oraz zrzucanie kwiatów. Pojawienie się tych objawów z reguły jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, która osłabia odporność roślin. Specjaliści z firmy Ziemovit podpowiadają, jakie są najczęstsze choroby roślin doniczkowych, jak im zapobiegać i jak pozbywać się ich objawów.
Szara pleśń
Na roślinie najpierw pojawiają się plamy, a następnie szara, puszysta i pyląca pleśń. Choroba szybko rozprzestrzenia się na inne rośliny.
Szara pleśń pojawia się na roślinach doniczkowych, które stoją w mało wentylowanych, zacienionych i wilgotnych miejscach. Najczęściej atakuje begonie, bluszcze, cyklameny, draceny, fikusy, filodendrony, starce, sępolie i kalanchoe. Zainfekowane części należy usuwać i niszczyć, a roślinom zapewnić odpowiednie warunki – ograniczyć podlewanie, częściej wietrzyć pomieszczenie, zadbać o dostęp światła i rozstawić doniczki tak, by były między nimi większe odległości.
Plamistość liści
Jej przyczyną są zarodniki grzybów, które atakują osłabione rośliny. Najczęściej na plamistość chorują azalie, bluszcze, fikusy, kalatee, palmy, paperomie i paprocie. Choroba objawia się plamami na liściach: najpierw żółtawymi, następnie brązowymi i stopniowo się powiększającymi. Zainfekowane części należy usunąć i zniszczyć, a następnie opryskać roślinę preparatem grzybobójczym lub wyciągiem z czosnku.
Mączniak prawdziwy
To choroba grzybowa, której pojawianiu się i rozprzestrzenianiu sprzyja ciepłe i wilgotne powietrze. Objawia się mączystym, białym nalotem, który z czasem ciemnieje i odsłania brązowe tkanki uszkodzonych liści. Najczęściej atakuje azalie, begonie, chryzantemy, gerbery, cissysy, hortensje, róże, sępolie, kalanchoe, krotony.
Chore rośliny powinno się izolować i spryskać środkiem grzybobójczym, np. Siarkol Extra – skutecznie zapobiega rozwojowi i rozprzestrzenianiu się mączniaka. Należy również pamiętać o usunięciu zainfekowanych części rośliny.
Miękka zgnilizna bakteryjna
Najczęściej atakuje rośliny cebulowe i bulwiaste. Objawia się czarnymi, wodnistymi plamami na liściach, zamieraniem pędów i pojawianiem się zgnilizny na bulwach. Zainfekowane części roślin wydzielają nieprzyjemny zapach. Choroba jest spowodowana obecnością bakterii, które atakują rośliny osłabione zbyt częstym podlewaniem lub stosowaniem zbyt zimnej wody. Niestety zainfekowanych roślin doniczkowych nie można uratować i trzeba się ich pozbyć.
Pamiętaj! Nic nie zastąpi właściwej pielęgnacji. Tylko dopasowanie stanowiska oraz częstotliwości podlewania i nawożenia do wymagań roślin zapewni im zdrowie i pozwoli cieszyć się nimi przez lata.