Jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku?

0
881
Jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy sprawdzić, czy kaloryfery w naszym mieszkaniu nie są zapowietrzone. Po czym poznać, że w grzejnikach jest nagromadzone powietrze? Jak odpowietrzyć je krok po kroku?

Jak poznać, że grzejnik jest zapowietrzony?

Sprawne działanie grzejników jest warunkiem utrzymania w pomieszczeniu właściwej temperatury. Niestety, często wskutek nieprawidłowego napełnienia instalacji centralnego ogrzewania lub z powodu nieszczelności tworzyw wykorzystanych w procesie produkcji rur, dochodzi do zapowietrzenia kaloryferów. 

Można to rozpoznać w bardzo łatwy sposób. Grzejnik jest zimny i słychać w nim świst oraz odgłos bulgoczącej wody. Czasem zdarza się też tak, że grzeje tylko część kaloryfera, np. w grzejnikach żeberkowych. 

Odpowietrzenie grzejnika krok po kroku

Odpowietrzanie kaloryfera to czynność, którą przy odrobinie wiedzy można wykonać samodzielnie. Zazwyczaj zajmuje ona od kilku do kilkunastu minut. Jest to zależne nie tylko od posiadanych umiejętności, lecz także od rodzaju grzejnika. 

Wyróżnia się kaloryfery z:

– odpowietrznikami automatycznymi – działają one samoczynnie i są wyposażone w pływak otwierający oraz zamykający zawór wody,

– odpowietrznikami ręcznymi – które można wyregulować przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Jaki jest sposób na odpowietrzenie grzejnika

W celu odpowietrzenia żeliwnego kaloryfera trzeba przygotować: dwa płaskie klucze oraz naczynie, w którym będzie można zgromadzić wypływającą wodę. 

Ważne jest to, aby zakręcić termostat albo zawór zasilający. W przeciwnym razie można zalać podłogę. Aby do tego nie dopuścić, należy przygotowaną wcześniej miseczkę postawić w odpowiednim miejscu pod kaloryferem.

Na początek trzeba zlokalizować śrubunek znajdujący się na rurze doprowadzającej ciepłą wodę i lekko go poluzować za pomocą klucza. Syk oraz wyciek wody świadczą o tym, że kaloryfer zaczął się odpowietrzać. Gdy nagromadzone powietrze zejdzie, wówczas należy zakręcić śrubunek.

Po wykonaniu tej czynności należy ponownie ustawić termostat i sprawdzić, czy grzejnik się równomiernie nagrzewa. W podobny sposób odpowietrzymy kaloryfery wykonane z aluminium.

Regularne usuwanie powietrza z kaloryferów wpływa pozytywnie na ich właściwe działanie. Co więcej, poszczególne elementy są w znacznie mniejszym stopniu narażone na korozję. Dzięki systematycznej dbałości, można w skuteczny sposób uniknąć poważnych i kosztownych awarii oraz cieszyć się ciepłem w mroźne dni.