Tradycyjne pokrycia dachowe powoli wychodzą z mody na rzecz nowoczesnych form pokrycia powierzchni. Folie dachowe to podstawowy materiał, jaki jest wykorzystywany w obecnym budownictwie. Dachy z pełnym deskowaniem powinny być pokryte folią, która zabezpiecza konstrukcję i nieruchomość przed oddziaływaniem zewnętrznych warunków atmosferycznych oraz zawilgoceniem materiału.
Podobną funkcję pełnią membrany dachowe, które świetnie nadają się do wstępnego krycia. Charakteryzują się wysokim poziomem paroprzepuszczalności, dzięki czemu wilgoć nie gromadzi się pomiędzy konstrukcją dachu a jego ociepleniem i pokryciem. Membrany dachowe idealnie nadają się do wypełniania szczelin termoizolacyjnych. Służą do osuszania powierzchni oraz budowania dachów niewentylowanych.
Jakie folie dachowe i membrany dachowe warto wybrać?
Na rynku dostępne są różne rodzaje materiałów, które można wykorzystać do zabezpieczenia konstrukcji dachu. Wiedza na temat zastosowania materiałów takich, jak folie dachowe jest niezbędna, aby wykonać wytrzymałą konstrukcję dachu, która będzie zabezpieczona przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych przez lata. Najpopularniejsze rodzaje folii dachowych to:
- Wysokoparoprzepuszczalne – nie stanowią bariery dla pary wodnej. To powoduje, że trzeba je układać bezpośrednio na położonej wełnie mineralnej.
- Niskoparoprzepuszczalne – są w stanie przepuszczać tylko niewielkie ilości pary. Warto dodać, że takie uszczelnienie nie może stykać się z ociepleniem dachu.
- Paroszczelne – doskonale sprawdzą się na dachach, gdzie liczy się idealny poziom szczelności, np. do układania pod blachę w dachach niewentylowanych.
- Paroizolacyjne – to ostatni rodzaj, w jakim występują folie dachowe. Można je układać tuż pod ociepleniem konstrukcji dachu, od strony wnętrza. To warstwa ochronna dla wełny mineralnej przed zawilgoceniem.
Jeśli chodzi o membrany dachowe – ich rodzajów jest znacznie mniej. Wyróżniamy dwie podstawowe odmiany: lekkie o mniejszej gramaturze i niewielkiej wytrzymałości oraz wysoce odporne na uszkodzenia ekrany. Te drugie to specjalne ciężkie membrany, które są trwałe i doskonale zabezpieczają konstrukcję dachu. Zarówno folie, jak i membrany dachowe są materiałami izolacyjnymi. Takie surowce mają na celu chronić nieruchomość przed zawilgoceniem, a szczególnie konstrukcję dachu. To przekłada się na komfort użytkowania budynku oraz wytrzymałość konstrukcji dachu, a więc i brak konieczności wykonywania remontu poszycia przez wiele lat użytkowania.