Budownictwo modułowe – na czym polega?

0
1462
Budownictwo modułowe

Wraz z postępem branży budowniczej powstają nowinki technologiczne, które mają być alternatywą dla budowy dotychczasowej metody budowy domu. Tradycyjne budownictwo jest bardzo kosztowne oraz zajmuje długi okres czasu. Nowoczesnym rozwiązaniem są domy modułowe. Proces ich tworzenia jest bardzo uproszczony, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób, które w szybkim czasie chcą zamieszkać w swoich czterech ścianach. Co warto wiedzieć o domach modułowych?

Co to jest dom modułowy?

Dom modułowy to nowoczesna konstrukcja, która jest tworzona z kilku wcześniej przygotowanych i odpowiednio przetransportowanych komponentów. W skład konstrukcji wchodzi: szkielet wnętrza oraz przygotowane instalacje wodne i elektryczne. Wszystkie części domu są w stanie gotowym do złożenia przywożone na działkę klienta, a kolejno przytwierdzane do wcześniej utworzonego fundamentu. Całkowity czas trwania prac na placu budowy wynosi zaledwie kilka dni.

Rodzaje domów modułowych

Budownictwo modułowe dzieli projektowane i składane konstrukcje na dwa typy:

Budowle z keramzytobetonu

Keramzytobeton jest surowcem wykonanym z ceramiki, która osadzona została w monolicie. Charakteryzuje go wysoka odporność na wilgoć, dobra termoizolacja oraz energooszczędność. Z jego pomocą wypełniona zostaje stalowa konstrukcja, która jest szkieletem domu. Kolejnym etapem jest solidne ocieplenie, najczęściej z wykorzystaniem wełny mineralnej. Tak przygotowane ściany zostają wykończone drewnem bądź tynkiem mineralnym. Dla domów z keramzytobetonu konieczne jest odpowiednie przygotowanie fundamentów. Stopy fundamentowe wymagają dodatkowego wzmocnienia, poprzez oparcie ich o słupy, które dodatkowo zakopane są w gruncie.

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe są bardziej ekonomiczną opcją. Cała konstrukcja jest zazwyczaj mniejsza oraz sporo lżejsza. Konstrukcja nośna domów szkieletowych tworzona jest z drewna lub stali. Drewniane ściany muszą być dodatkowo zaizolowane z użyciem wełny mineralnej, natomiast stalowe uzupełnia się płytami, które dodatkowo izolowane są pianką.

Zalety nowoczesnych domów modułowych

Nowoczesne domy modułowe posiadają ciekawy aspekt wizualny. Projekty tego typu budynków są nowoczesne i w niczym nie odbiegają od tradycyjnie wykonanych domów. Decyzja o zakupie tego rodzaju budynku przynosi sporo zalet:

  • energooszczędność – pozwalają zmniejszyć koszty przeznaczane na energię cieplną,
  • bardzo krótki czas budowy,
  • łatwe rozbudowanie, poprzez dodawanie kolejnych modułów,
  • brak przeciwskazań do stawiania ich w trudnym terenie,
  • brak konieczności otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę, dla budynków o powierzchni do 35m2

Domy modułowe są coraz częściej rozważanym wariantem przez inwestorów. Zachęcająca do wykonania takiego przedsięwzięcia jest stosunkowa niska cena, w porównaniu dla tradycyjnego budownictwa oraz szybki czas budowy. Z pewnością domu modułowe oraz ich możliwości nieustannie się rozwijają, dzięki czemu na rynku będą pojawiały się coraz to nowsze pomysły.

Warto także sprawdzić kontenery Jarosław w kontekście budownictwa modułowego.