Planujesz remont domu, a może jesteś na etapie prac wykończeniowych i chcesz, by przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna, a jednocześnie cieszyła oko? Dobrym wyborem może być zaprojektowanie całego wnętrza we współpracy z profesjonalnym projektantem. Jakie są zalety takiego rozwiązanie i w jaki sposób powstaje idealny projekt wnętrza dopasowany do preferencji inwestora? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Projektowanie wnętrz to sztuka dopasowania się do potrzeb klienta
Idealny projekt ma szansę powstać tylko w momencie, gdy odpowiednio układa się współpraca projektanta i inwestora. To właśnie osoba zlecająca projekt musi pokazać, jakie wnętrza się jej podobają. Nie chodzi tu wcale o dokładne opisanie ostatecznego efektu, bo przecież sam inwestor nie będzie projektował swojego wnętrza, ale bardziej o wskazanie detali, które chcielibyśmy zaadoptować do swojego domu lub mieszkania. Doskonałą formą nawiązania nici porozumienia z projektantem jest przesłanie mu kilku zdjęć znalezionych w internecie z pomieszczeniami, które nam się podobają. Dobry architekt będzie w stanie na ich podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski i przygotować projekt, który będzie miał szansę stać się tym wymarzonym.
Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz?
Bardzo ważne, by w trakcie wyboru konkretnej firmy architektonicznej przeglądnąć jej ostatnie realizacje i sprawdzić, czy styl przygotowywania projektów będzie nam odpowiadał. Jeśli w galerii nie znajdziemy wnętrz odpowiadających nam stylem, warto poszukać kogoś innego, bo może okazać się, że trudno będzie nam osiągnąć tę magiczną nić porozumienia, która jest kluczem do przygotowania perfekcyjnego projektu. Jak ma to wyglądać w praktyce? Wchodzimy na stronę firmy projektowej z naszej okolicy np. i możemy oglądnąć przykładowe realizacje kuchni, salonów i sypialni. Jeśli widzimy, że projekty są bliskie naszej wizji doskonałości, kontaktujemy się z wykonawcą i prosimy o wycenę naszej przestrzeni.
W jaki sposób przebiega aranżacja we współpracy z projektantem?
Po rozmowie wstępnej i przekazaniu przez inwestora uwag architekt przeprowadza dokładny obmiar pomieszczenia. Zwraca uwagę na wielkość stolarki otworowej, aktualne umeblowanie czy rozmieszczenie punktów oświetleniowych. Następnie za pomocą specjalnego programu wykonuje projekt. Na samym końcu przygotowywana jest wizualizacja, która pomoże inwestorowi w dokonaniu ewentualnych poprawek. Po ukończeniu prac otrzymujemy cały projekt wraz z dokładnym opisem mebli, materiałów wykończeniowych oraz innych detali dotyczących danego wnętrza.
Przypisy: