W wielu miejscach kwestia przechowywania produktów i towarów potrafi być naprawdę problematyczna. Szczególnie w magazynach i sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie asortyment potrafi sięgać bardzo dużych gabarytów lub po prostu dużo ważyć. Dotyczy to choćby przechowywania drobnych części metalowych, elektronarzędzi czy przewodów. Używane w tym celu meble powinny cechować się wytrzymałymi szufladami, których kluczowym elementem konstrukcyjnym są prowadnice. Omówieniem tego tematu zajmiemy się poniżej.
Szuflada wytrzymała i sprawna – czyli jaka?
Podstawowym parametrem każdej szuflady jest jej wysuwa, zwany niekiedy przesuwem. Określa on na jaką część swej długości szuflada może wysunąć się przed front mebla. Wysuw pełny oznacza, że szufladę można wysunąć do samego jej końca. Szuflady z wysuwem ponadpełnym można niemal „wyciągać” z mebla. Wysuw ¾ lub ½ oznacza jedynie częściowe wysunięcie się szuflady z mebla.
Wysuwanie polega na przesuwaniu się prowadnic przytrzymujących szufladę. Dobrej jakości prowadnice powinny działać sprawnie zarówno w czasie obciążenia cyklicznego jak i ciągłego. Nie powinny się pod jego wpływem odkształcać od wyjściowego poziomu. Pomocny jest mechanizm zabezpieczający na wypadek wypadnięcia prowadnic z rowków.
Dobrej jakości prowadnice gwarantujące bezproblemowy udźwig do 100 kilogramów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Locker. Są to prowadnice przystosowane do montażu w różnego typu meblach – szeroki wybór rozmiarów pozwala na odnalezienie prowadnicy pasującej do twojego aktualnego wyposażenia.
Ważną sprawą są też materiały, z których prowadnice zostały wykonane. Szczególnie warto wybierać prowadnice wykonane ze stopów stali wysokiej jakości oraz koniecznie ocynkowane. Dodatkowa warstwa zabezpieczająca działa nie tylko wzmacniająco, ale chroni również przed procesem rdzewienia. Pozwala to zachować szufladę w dobrym stanie przez długi okres czasu oraz przeciwdziała niechcianym wypadkom.
Montaż prowadnic do szuflad
By szuflady były maksymalnie sprawne, warto dołożyć starań i odpowiednio zamontować prowadnice. Warto mieć przy tym na uwadze nie tylko rodzaj przedmiotów, które zamierzamy w nich przechowywać. Nie mniej istotne są warunki, w których szuflada się znajduje – zarówno te atmosferyczne jak i związane z samym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Przykładowo – gdy na meble magazynowe oddziałuje regularne drganie (wywoływane np. pracą maszyn taśmowych) powinniśmy wybrać prowadnice o odpowiednio większym udźwigu. Dzięki temu, drgania będą miały mniej dotkliwy wpływ.
Prowadnice należy montować przede wszystkim w tych miejscach mebla, w których występują przewidziane do tego punkty montażowe. Ich rozlokowanie gwarantuję największą wytrzymałość całego mebla. Należy upewnić się, czy prowadnice zostały przez nas ustawione równolegle, zarówno względem osi pionowej jak i poziomej.
Jeśli prowadnice montowane są do szuflad wykonanych z lekkich materiałów lub o elastycznej konstrukcji – wówczas ich sztywność ulega poprawie. Należy jednak pamiętać, by spód szuflady również odpowiadał przewidzianemu udźwigowi.