Szare panele podłogowe – dlaczego są tak uniwersalne?

0
5084

Od kliku lat szary jest jednym z najmodniejszych i najbardziej uniwersalnych kolorów wykorzystywanych we wnętrzach. Pasuje do stylu minimalistycznego, industrialnego, a w jaśniejszym wydaniu nawet do skandynawskiego i angielskiego. W przypadku szarej podłogi łatwo dobrać do niej pasujące meble oraz dodatki. Sprawdź, jak wprowadzić do mieszkania szarą barwę za pomocą paneli podłogowych i dlaczego jest ona uniwersalna.

Po raz pierwszy panele podłogowe prawdopodobnie wykorzystano w siedemnastowiecznej Francji. Pomimo upływu czasu nadal cieszą się one niesłabnącą popularnością i z tego powodu producenci na bieżąco dostosowują ich ofertę do zmieniających się trendów. Obecnie nie musimy decydować się wyłącznie na klasyczne modele paneli podłogowych stylizowanych na drewno w ciepłym bądź chłodnym odcieniu, gdyż możemy wybierać także spośród tych wykonanych z egzotycznego gatunku drewna czy o niecodziennej barwie. Jedną z nich jest właśnie szary, który coraz częściej jest wykorzystywany we wnętrzach jako kolor nie tylko ściennej farby, lecz także paneli podłogowych.

Szare panele podłogowe – jak neutralny kolor zyskał na popularności?

Szara barwa stała się wszechobecna, od ubrań od projektantów, lakier samochodu, przez kolor włosów, po ściany domów i elewacji. Kolor ten stał się popularny od około 2010 roku i wówczas coraz częściej pojawiał się na ubraniach prezentowanych na światowych wybiegach, jednak to w 2014 zaczął zyskiwać na znaczeniu i wzbudzać powszechne zainteresowanie. Już wtedy według badań sprzedaży szarej farby jednego z producentów kolor ten zaczął być wybierany o 4,1% częściej niż w 2012 roku. Jedna z teorii mówi także, że obecnie popularność tego koloru wynika z potrzeby powracania do rzeczy, które dają nam poczucie bezpieczeństwa, co wydaje się szczególnie istotne w czasach, w których nieustannie jakiś aspekt życia ulega zmianie. Szary jest kolorem szlachetnym i uniwersalnym, nieskupiającym uwagi, dlatego pozwala łączyć i eksponować barwy znacznie intensywniejsze, co stanowi kolejny powód jego niesłabnącej popularności. Z tego względu współcześnie pojawia się także na panelach podłogowych.

Panele podłogowe – jak wprowadzić szarą barwę do wnętrza?

Wszechstronność szarości może zaskakiwać, gdyż kolor ten sprawdzi się we wnętrzach różnego typu – od łazienki po salon, a także stanowi ciekawe dopełnienie wielu stylów: minimalistycznego, rustykalnego, skandynawskiego czy glamour. Szary można wprowadzać do wnętrza za pośrednictwem koloru ścian, mebli, lamp czy dodatków, najbardziej jednak efektownym i oryginalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie szarych paneli podłogowych. Podczas łączenia szarej podłogi z innymi elementami w danym pomieszczeniu warto:

  • stosować różne odcienie tej barwy (od jasnej platyny, poprzez popiel, srebro, marengo czy antracyt), dzięki czemu pomieszczenie nie będzie monotonne, a powierzchnie jednolite;
  • komponować szary z innymi uniwersalnymi kolorami, jak czerń czy biel, lub naturalnymi materiałami, jak kamień czy drewno, gdyż w ten sposób zyskujemy stonowaną i harmonijną przestrzeń;
  • wykorzystać szary we wnętrzu na zasadzie kontrastu z intensywnymi kolorami, jak czerwień, róż, pomarańcz czy żółć, w celu stworzenia ciekawej i energetycznej kompozycji, która nie będzie jednak zbyt jaskrawa.

Szare panele podłogowe w jasnym odcieniu optycznie powiększają przestrzeń, dodają wnętrzu przestronności i podkreślają głębie innych kolorów. Należy jednak unikać zestawiania ich z bogato zdobionymi meblami i materiałami o wielokolorowych wzorach, gdyż zaburza to subtelność tego koloru, a sama podłoga przestanie być znaczącym elementem całej aranżacji.

W poszukiwaniu paneli podłogowych zarówno w szarym, jak i klasycznym odcieniu drewna zajrzyj do katalogu Dobre Dla Domu. Znajdziesz tam szeroki wybór zarówno paneli laminowanych, jak i podłóg drewnianych. Panele należą do trwałych materiałów, które można wykorzystać do stworzenia wielu aranżacji. Te w szarym kolorze z powodzeniem odmienią każdą domową przestrzeń.