Styropian grafitowy – poznaj jego zalety i sposoby montażu

0
1604

Styropian grafitowy wykorzystywany jest to ocieplania budynków. Powstaje on dokładnie w taki sam sposób jak styropian tradycyjny. Różni się jedynie tym, iż w swoim składzie zawiera grafit, który w trakcie produkcji dodawany jest do spienionego polistyrenu. Dzięki temu wyprodukowany styropian ma szare zabarwienie. Co jednak ważniejsze, taki styropian cechuje się również podwyższoną izolacyjnością termiczną. Jakie jeszcze zalety ma ten rodzaj styropianu i o czym należy pamiętać podczas jego montażu?

Zalety styropianu grafitowego

Dziś inwestorzy muszą ocieplać budynki coraz grubszymi warstwami izolacji. Wynika to z coraz bardziej zaostrzających się warunków technicznych określających maksymalny współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne. Oczywiście takie rozwiązanie przekłada się na mniejsze rachunki za ocieplanie, gdyż więcej ciepła pozostaje w pomieszczeniach. W związku z powyższym coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wykorzystanie styropianu grafitowanego. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie znacznie cieńszej warstwy ocieplenia bez straty parametrów izolacyjnych ściany.

Montaż styropianu grafitowego

Styropian grafitowy cechuje się taki samymi właściwościami pod kątem przyczepności do kleju jak standardowy styropian. Dzięki temu nie ma konieczności jego dodatkowego szlifowania przed przyklejeniem. Warto jednak przed przyklejeniem przetrzeć powierzchnię styropianu. Jego przyczepność będzie wówczas lepsza. Jeśli jednak o szlifowanie chodzi, to czynność tę wykonać należy na wierzchniej stronie, zanim dojdzie do zatopienia siatki.

Klej do styropianu grafitowego

Jeśli chodzi o wybór kleju do styropianu grafitowego, to zawsze brać należy pod uwagę wskazówki producentów. Wielu z nich zaleca, aby styropian grafitowy mocowany był za pomocą kleju uniwersalnego, który przeznaczony jest do zatapiania siatki i do mocowania styropianu. Taki klej będzie znanie lepszym rozwiązaniem niż zastosowanie kleju służącego jedynie do mocowania styropianu. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj kleju się wybierze, ważne jest, aby posiadał on zarówno krajową, jak i europejską ocenę techniczną. Pamiętać trzeba, że styropian grafitowy przyklejony powinien być za pomocą metody obwodowo-punktowej. Oznacza to, że po nałożeniu kleju, powinien on znajdować się przynajmniej na 40% powierzchni płyty. Dziś stosowanie samej metody punktowej to już zdecydowanie za mało. Przypadku styropianu grafitowego, zastosowanie samej metody punktowej może doprowadzić do tego, że płyty będą odpadać.