Poznaj swój dywan, czyli najważniejsze elementy tekstyliów

0
2439
sprzatanie

Większość ludzi, wybierając dywany do swojego mieszkania, skupia się wyłącznie na swoim guście i dopasowaniu ich do wystroju poszczególnych pomieszczeń. Owszem, jest to dosyć istotne, gdyż niedobrany dywan może zepsuć klimat wnętrza, w którym się znajduje.

Jednakże ważne jest by podczas kupna nowych tekstyliów, zwracać także uwagę na poszczególne parametry, które mają ogromny wpływ na ich użytkowanie, przeznaczenie, trwałość i żywotność. Na obecnym rynku, tekstylia występują w nieskończonej liczbie możliwości barw i wzorów, materiałów czy sposobów wykonania. W przypadku kolorystyki i wzornictwa dywanów, wszystko zależy od naszych upodobań czy wystroju wnętrza. Natomiast to właśnie wiedza o budowie poszczególnych tekstyliów jest tak ważna podczas wyboru nowych dywanów.

Dywany to przedmioty składające się z trzech warstw: runa, wnętrza i spodu. Runo to górna warstwa wierzchnia, która tak naprawdę najbardziej interesuje każdego klienta, bo to właśnie runo widzimy, czujemy i po nim chodzimy. Runo może być naturalne lub sztuczne. Te pierwsze są wykonane głównie z wełny owczej, bawełny, juty czy jedwabiu. Dywany z tego rodzaju materiałów charakteryzują się grubym i gęstym runem, dzięki czemu są miękkie i niezwykle miłe w dotyku. Z kolei sztuczne, czyli produkowane z akrylu, polipropylenu czy poliamidu, cechuje gęste runo o wysokim włosiu, odpornym na ścieranie i odbarwienia. Nie tylko rodzaj runa jest ważny, ale także jego gęstość, czyli ilość punktów na metr kwadratowy. To właśnie od gęstości zależy sprężystość i elastyczność dywanu. Im większa gęstość tym lepiej, gdyż dzięki temu dywan jest bardziej miękki oraz mniej podatny na odkształcenia pod wpływem ciężaru. Obecnie standardowe parametry gęstości wynoszą od 100 do 500 tysięcy pęczków na metr kwadratowy. Kolejnym istotnym czynnikiem na runo poszczególnych tekstyliów jest sposób tkania – ręcznie lub maszynowo. Te pierwsze, tkane głównie z materiałów wysokiej jakości, wyróżniają się  wyjątkowością i ogromną precyzją wykonania. Jednakże to właśnie dywany produkowane maszynowo są częściej wybierane ze względu na przystępną cenę.

Podczas zakupów, warto spojrzeć na metkę poszczególnych dywanów, gdyż w tym przypadku jest to cenne źródło informacji. Każda metka powinna zawierać wiadomości o jakości, sposobie przechowywania oraz czyszczenia. Ponadto, znajdują się na niej przydatne symbole, o dodatkowych właściwościach dywanu, takich jak odporność na mole i kurz, podwyższona wytrzymałość czy możliwość umieszczenia na ogrzewaniu podłogowym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy pytać sprzedawcę, gdyż dywan to bardzo ważny element każdego domu, a jego zakup powinien być dokładnie przemyślany.

Aby dywan służył nam jak najdłużej, a jego najważniejszy element, czyli runo, było niezmiennie miękkie i elastyczne, należy szczególnie o niego dbać. Jak podkreśla jeden z właścicieli firmy DAMAT, świadczącej profesjonalne usługi prania tekstyliów w Warszawie, „Regularne, okresowe pranie dywanów może przedłużyć ich żywotność nawet o 30%. Dzieje się tak, ze względu na nastroszenie włosia, pozbycie się z niego piachu i zabrudzeń oraz odświeżenie struktury tekstyliów”.

Źródło: Damat – Pranie dywanów w Warszawie