Pokrywa do akwarium to zwieńczenie całego zbiornika wodnego. Jest to zamknięcie nakładane od góry, które zabezpiecza podwodny świat przed kontaktem ze światem poza-akwarium. Przeciwdziała dostawaniu się zanieczyszczeń do środka. Ponadto, pokrywa może być połączona z instalacją oświetleniową. Poniżej kierujemy kilka porad do osób początkujących w akwarystyce, które pragną kupić pokrywę do swojego akwarium.
Pokrywa w akwarium – najważniejsze funkcje i przeznaczenie
Niektórzy początkujący akwaryści zastanawiają się nad możliwością uruchomienia akwarium, pozbawionego jednak pokrywy. Niekiedy, jest to dobry pomysł. Przykładowo – jeśli w twoim podwodnym świecie będą znajdować się wyłącznie rośliny, wówczas pokrywa może być rzeczywiście elementem zbędnym.
Jeśli jednak akwarium zamieszkiwać będą rybki – wówczas pokrywa jest obowiązkowa. Dlaczego? Przede wszystkim – dla bezpieczeństwa samych rybek. Wbrew pozorom, te wodne żyjątka są w stanie opuścić akwarium i po prostu wyskoczyć poza jego krawędzie. By zabezpieczyć się przed wystąpieniem takiej sytuacji – stosuje się właśnie pokrywy.
Ponadto, hamują one proces parowania wody i jej oziębiania. Ma to duże znaczenie z uwagi na komfort podwodnych żyjątek. Pokrywa powstrzymuje również kurz, pyłki oraz inne zanieczyszczenia obecne w powietrzu, które dostając się do zbiornika, mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość wody.
Wreszcie, pokrywa jest idealną platformą do instalacji oświetlenia, a w wielu sytuacjach także grzałki, filtra lub innych urządzeń stosowanych w codziennej pracy akwarium.
Jakie pokrywy wybrać? Krótki przegląd
Wybierając pokrywy do akwarium, warto przede wszystkim sięgnąć po te z tworzyw sztucznych – lekkiego plastiku. Są one lekkie, łatwe w transporcie a ponadto – stosunkowo tanie. Co nie mniej ważne, rozmiary pokryw do akwariów są znormalizowane – w taki sposób, by pasowały do niemal wszystkich dostępnych w sklepach rozmiarów akwariów.
Jeśli zależy ci, by pokrywa do akwarium była maksymalnie przydatna, warto wybrać model wyposażony w specjalne miejsca przeznaczone do montażu oświetlenia. Powinno to obejmować: otwory montażowe, przestrzeń na ulokowanie układu elektrycznego, uchwyty na źródło światła.
Ponadto, w pokrywach mogą być wywiercone otwory przeznaczone na montaż filtra, grzałki lub innych urządzeń, które są konieczne do utrzymania odpowiednich warunków w zbiorniku.
Pokrywy do zadań specjalnych
Pokrywy mogą być także wyposażone w dodatkowe udogodnienia i rozwiązania, które zwiększają ich użyteczność. Warto zwrócić uwagę, czy pokrywa została wykonana zgodnie z technologią wtryskową, która czyni je wyjątkowo trwałymi i odpornymi na szkodliwe oddziaływania.
Chętnie wybierane są także pokrywy zawierające specjalny moduł oświetleniowy, nazywany Leddy Tube. Jest to nowoczesny zestaw diod LED, które emitują światło o naturalnej barwie, zbliżonej do światła dziennego. Dzięki temu, kolory podwodnego świata są bardzo jaskrawe i intensywne, a woda wygląda na krystalicznie czystą. Tworzy to warunki idealne do obserwowania podwodnego świata.