Pomimo tego, że podwieszany sufit w większości przypadków kojarzy się nam z przestrzenią przeznaczoną do pracy – ze wszelkimi biurami – to coraz częściej tego typu rozwiązania architektoniczne goszczą również w naszych mieszkaniach. Jest to jeden z najnowszych trendów, który wyraźnie pokazuje, że w wykończeniu wnętrz w mieszkaniu czy domu nie ma żadnych ograniczeń i nie powinniśmy się sugerować w żaden sposób przeznaczeniem danych elementów – za kilka lat mogą być przecież powszechne przy takim wykorzystaniu jak właśnie ma to miejsce w przypadku podwieszanych sufitów. Jakie są jednak wady i zalety takiego sufitu w mieszkaniu lub domu?
Zacznijmy może od wad, których jest zdecydowanie mniej niż zalet. Jednym z ograniczeń przy stosowaniu podwieszanego sufitu jest wilgoć w pomieszczeniu – podnosi to wtedy znacznie koszty związane z wykonaniem całej instalacji z tego względu, iż konieczne jest zastosowanie wtedy materiałów odpornych na wodę, tj. najczęściej impregnowanych płyt, które są znacznie droższe. Zwiększona wytrzymałość tego typu materiałów przekłada się również na ich wagę, co może skutkować tym, że nie w każdym przypadku będzie możliwe bezpieczne i trwałe zamocowanie podwieszanego sufitu w danym pomieszczeniu. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest ustalenie jakie dodatkowe obciążenie jest w stanie wytrzymać strop w miejscu, w którym chcemy zastosować nasz podwieszany sufit.
Sufit podwieszany w kuchni?
Wadą podwieszanego sufitu jest również to, że nie zawsze możemy go zastosować w kuchni – zwłaszcza jeżeli planujemy przy jego pomocy ukryć i zabudować wszystkie przewody gazowe. Wymaga to nie tylko sprawdzenia wytrzymałości stropu, ale również uzyskania specjalnego pozwolenia na montaż takiego sufitu i zakrycie przewodów. Wynika to po prostu z podstawowych zasad bezpieczeństwa, gdyż w przypadku szczelnego zabudowania rur gazowych moglibyśmy nie poczuć ulatniającego się gazu, a od tego już tylko krok do katastrofy.
Zalety podwieszanego sufitu
Zalety powieszanego sufitu najprościej przedstawić w kilku punktach:
1) uniwersalność – podwieszany sufit możemy zastosować niemal wszędzie i w każdych warunkach niezależnie od wielkości naszego pomieszczenia. Dobrze dobrany i wykonany podwieszany sufit może wpłynąć pozytywnie na wizualny odbiór całego pomieszczenia.
2) oszczędności – dobrze wykonany podwieszany sufit może wpłynąć na zmniejszenie się kosztów ogrzewania pomieszczeń – ma to znaczenie w przypadku wysokich pomieszczeń, gdzie zgodnie z prawem fizyki ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się ku górze.
3) oświetlenie pomieszczenia – podwieszany sufit to wspaniała okazja do zastosowania oświetlenia przy pomocy listw LED, które co prawda nie oświetlą całego pomieszczenia, ale mogą zbudować jego atmosferę przez odpowiednie podświetlenie detali architektonicznych. Gra światła i cienia może sprawić, że wieczorem nasze pomieszczenie będzie wyglądało zupełnie inaczej niż w dzień!