Piaskownica w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

0
4627
Piaskownica w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Jednym z nieodłącznych elementów architektury ogrodowej każdej rodziny jest piaskownica. Doskonała do tworzenia różnych piaskowych kompozycji i dająca mnóstwo frajdy może być dzisiaj zakupiona w różnych wariantach. Najpopularniejszy to piaskowania drewniana.

Drewno jest najlepszym materiałem do ogrodu – przyjazne, eleganckie, trwałe, ale także wymaga odpowiedniej impregnacji i konserwacji, aby zachować odporność na czynniki zewnętrzne. Z drewna można wykonać także różnego rodzaju piaskownice różniące się pomiędzy sobą wymiarami czy stylem. O czym warto pamiętać wtedy, gdy piaskownica ma znaleźć się w ogrodzie?

Zrobić samemu czy kupić gotową?

Pierwszą decyzją jest ta dotycząca wykonania piaskownicy. Może być ona przygotowana własnoręcznie – wystarczy zakupić odpowiednie deski ogrodowe oraz akcesoria do ich montażu. Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak zakupienie gotowej piaskownicy. Można dopasować je indywidualnie do miejsca, w którym ma zostać ułożona. Do dyspozycji są też piaskownice z pokrywami, które przydają się w celu ochrony przed zwierzętami, i ławkami, z którymi zabawa będzie wygodniejsza.

Z przykładowymi modelami można zapoznać się na stronie internetowej firmy Complex specjalizującej się w produkcji drewnianej architektury ogrodowej w tym piaskownic drewnianych.

Wybór odpowiedniego miejsca

Piaskownica powinna być też odpowiednio zlokalizowana. W związku z tym, że będą korzystały z niej małe dzieci, przestrzeń wokół powinna być bezpieczna i dobrze widoczna. Najlepiej, aby miejsce to było nasłonecznione, ale także w mogło być w ciągu dnia zacienione, aby zabawa była komfortowa też w gorące dni. Nie powinno się z kolei wybierać ciemnych i wilgotnych miejsc, co spowoduje, że piasek będzie przez długi czas zawilgocony i nieprzyjemny w dotyku.

Montaż piaskownicy

Przestrzeń powinna być przede wszystkim odpowiednio wypoziomowana. Zaleca się także zastosowanie specjalnej maty spowalniające ukorzenienie, która będzie umieszczona pod piaskiem. Maty tego rodzaju pozwalają na przepuszczanie wody deszczowej, ale jednocześnie hamują wzrost roślin. Jeżeli piaskownica nie byłą wcześniej zaimpregnowana, w takim przypadku warto przeprowadzić impregnację. Można także zastosować lakier ochronny, który wydłuży żywotność desek.

Wypełnienie piaskownicy

Do piaskownicy warto wybrać dobrej jakości piasek. W sprzedaży można znaleźć także specjalne piaski przeznaczone do użycia w piaskownicy, które posiadają atesty Polskiego Zakładu Higieny. Są to piaski bardzo delikatne, drobne, miękkie w dotyku, bez żadnych zanieczyszczeń i kamieni, najczęściej białe lub jasno beżowe. Do piaskownicy mającej wymiary 1,5 x 1,5 metra potrzebnych będzie około 12 worków piasku ważących po 25 kilogramów. Warto pamiętać o tym, że piasek powinno się regularnie wymieniać ze względów higienicznych.

Zatem jeżeli chcesz, aby w ogrodzie pojawił się piaskownica, warto pamiętać o naszych poradach – jej zakupienie czy wykonanie własnoręcznie nie wiąże się z wysokimi kosztami, a potrafi przy tym dać bardzo dużo frajdy dla dzieci!