Najlepsze sposoby na składowanie odpadów w domu

0
3091
Najlepsze sposoby na składowanie odpadów w domu

Każdy z nas produkuje śmieci. Statystyczna polska rodzina wytwarza ich ok. 1200 kg rocznie. Wywóz odpadów odbywa się regularnie, ale nie więcej niż 2-3 razy w miesiącu, a przecież jakoś przez ten czas musimy przechowywać gromadzone śmieci, zwłaszcza gdy zdecydowaliśmy się na ich segregację. Poznajcie sposoby na wygodne i bezpieczne składowanie odpadów w domu!

Mogłoby się wydawać, że odpowiednie gromadzenie odpadów to problem przede wszystkim domów jednorodzinnych. W końcu mieszkańcy bloków wyrzucają odpady do wspólnych kontenerów i mają kłopot z głowy. Jednak bieganie do pojemnika z każdą pojedynczą butelką może być męczące i mało kto stosuje takie rozwiązanie. Śmieci zazwyczaj wyrzucamy co kilka dni, bo tak nam najwygodniej.

Składowanie odpadów pomiędzy wywozami śmieci, może być jednak dla wielu kłopotliwe. Szukamy sposobu, by przechowywać je na jak najmniejszej powierzchni i w jak najmniej odczuwalny sposób, szczególnie w kwestii zapachu. Powierzchnia ma również znaczenie w odniesieniu do segregacji, bo wielu z nas wychodzi z założenia, że życie zgodnie z zasadami recyklingu wymaga miejsca, a kiedy go brakuje, rezygnujemy z ekologii i wszystko wrzucamy do jednego wiaderka. Zastanawiamy się też, czy pojemnik na śmieci trzymać pod zlewem czy jednak obok szafki, a jeśli tak to zamknięty czy otwarty. Postaramy się znaleźć odpowiedź na wszystkie te pytania.

Składowanie odpadów powinno być wygodne

Pojemnik lub pojemniki w zależności od sposobu gromadzenia odpadów, na jaki się zdecydujemy, powinniśmy ustawić w miejscu, gdzie produkujemy najwięcej odpadów. Zazwyczaj jest to kuchnia. Jeśli jednak mamy miejsce, by ustawić dodatkowe pojemniki np. w pomieszczeniu gospodarczym, wykorzystajmy to na składowanie odpadów podlegających segregacji. W kuchni zaś umieśćmy pojemnik na odpady zmieszane, który zawsze powinien być pod ręką.

Razem a jednak osobno

Na początek warto oddzielić odpady organiczne od nieorganicznych. Właściciele ogrodów czy działek mogą zbudować kompostownik, do którego będą wyrzucać organiczne odpadki, jak obierki, łupinki czy czerstwe pieczywo. Jeśli nie mamy możliwości naturalnej utylizacji tego rodzaju odpadków, powinny one lądować w pojemniku na zmieszane odpady. Innym rodzajem podziału, jaki powinniśmy zastosować to odpady segregowalne i niepodlegające segregacji. Jeśli mamy mało miejsca postawmy na dwa pojemniki, a właściwą segregację przeprowadzimy przy kontenerach zewnętrznych.

W przypadku ograniczonej, ale sporej powierzchni możemy zdecydować się na większą liczbę pojemników i od razu segregować odpady we właściwy sposób. – Warto pod tym względem zasugerować się podziałem odpadów stosowanych przez gminę, a pomogą nam w tym oznaczenia na kontenerach – przyznaje właściciel firmy Klin z Warszawy. W ten sposób już w domu będziemy umieszczać śmieci w odpowiednich przegrodach i potem bez problemu się ich pozbędziemy. Przy wyborze pojemników na poszczególne rodzaje odpadów zastanówmy się, z jaką częstotliwością produkujemy każdy z nich oraz z jaką częstotliwością odbywa się wywóz odpadów i wtedy wprost proporcjonalnie dobierzmy wielkość śmietnika. Segregowane śmieci wyrzucamy rzadziej, więc zapewnijmy sobie odpowiednie warunki do ich przechowywania. Nie zapominajmy też, że do każdego rodzaju odpadów powinniśmy zastosować inny typ worka – szkło w bardziej wytrzymałych, grubszych workach. Jeśli każde z opakowań umyjemy i osuszymy, będzie to nie tylko higieniczne, ale i pozwoli wykorzystać worki wielokrotnie.

Producenci pojemników prześcigają się w dostarczaniu nam coraz to nowych rozwiązań. Przydatnym gadżetem będzie kosz na śmieci ze zgniatarką, która umożliwi nam w pełni wykorzystanie powierzchni przechowywania. Możemy również postawić na wolnostojącą zgniatarkę np. do butelek – z pewnością ułatwi nam to przechowywanie, a gminie wywóz śmieci.

Śmieci pod specjalnym nadzorem

Niektóre odpady wymagają jednak specjalnego podejścia. Śmieci powstające w wyniku remontu, jak gruz, muszą być przechowywane w specjalnych kontenerach. Odbiór gruzu czy odpadów wielkogabarytowych organizowany jest w gminie sporadycznie, a samodzielny wywóz gruzu może być kłopotliwy. – Warto na wywóz gruzu umówić się ze specjalistyczną firmą, która wcześniej może nam dostarczyć również kontener do jego składowania – podpowiada właściciel firmy Klin z Warszawy, świadczącej tego typu usługi.