Lampy w domu – jak wybrać?

0
2755
Lampy w domu

Pomimo tego, że większość z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, jak ważne jest światło w naszym życiu i że bez niego niemożliwe byłoby współczesne funkcjonowanie człowieka, to rzadko kiedy przywiązujemy specjalną uwagę do zakupu lamp do naszego domu lub mieszkania. Zapominamy tym samym o tym, że sztuczne światło uniezależnia nas od pogody za oknem i pór roku, może polepszyć nasz humor poprzez przebywanie w jasnych pomieszczeniach, a także odpowiednia gra światła i cienia oraz sam wygląd lamp wpływają na charakter i estetykę danego pomieszczenia. Jak zatem wybrać dobre lampy do naszych pomieszczeń, które spełnią wszystkie założenia?

Niezależnie od tego czy decydujemy się na lampy stojące, wiszące czy chociażby na kinkiety, warto przy wyborze brać pod uwagę nie tylko estetykę danej lampy i jej klosza, ale również spójność wizualną z całym pomieszczeniem. Co prawda, możliwe jest i polecane przez projektantów wnętrz zastosowanie lampy w odmiennym stylu niż reszta wyposażenia danego pomieszczenia, jednak jest to znacznie trudniejsze i często kończy się po prostu brzydkim efektem. Kupując lampy, nie można pominąć również ich podstawowego aspektu – lampy mają oświetlać pomieszczenie!

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w którym wbrew pozorom spędzamy najwięcej czasu w domu – to przecież tutaj przygotowujemy posiłki i je najczęściej również spożywamy niezależnie od pory dnia i nocy. Z tego też względu warto postawić na wiszące lampy, które oświetlą całą przestrzeń. Warto jednak, aby byłby to lampy wykonane w technologi LED – zapewnią nam one pełne światło zaraz po zapaleniu (bez oczekiwania na ich rozgrzanie), a jednocześnie będą produktem niezwykle energooszczędnym co z pewnością docenimy w momencie opłat za prąd.

Korytarz

Co prawda, mieszkania w nowym budownictwie tworzone są w większości przypadków bez stosowania korytarzy i z maksymalnym wykorzystaniem całej przestrzeni użytkowej, to jednak bardzo często przejścia pomiędzy pomieszczeniami czy chociażby przedpokój wymagają odpowiedniego doświetlenia ze względu na brak okien. Warto mieć na uwadze również to, że jest to pierwsze pomieszczenie, które widzą nasi goście, a jak wiadomo nie od dziś, dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Warto postawić na lampy naścienne – kinkiety – skierowane w górę lub dół, które oświetlając powierzchnię ścian stworzą niepowtarzalna atmosferę korytarza i optycznie do powiększą.

Łazienka?

Łazienka jest o tyle specyficznym pomieszczeniem, że nie możemy tutaj zastosować jakiejkolwiek lampy – musi mieć ona klasę szczelności przynajmniej IP65 ze względu na wilgoć w pomieszczeniu i możliwe z tym problemy. Wbrew pozorom nie zawęża to jednak możliwości wyboru lamp do łazienki, gdzie powinniśmy się kierować jedynie własnym poczuciem estetyki oraz naszymi możliwościami finansowymi. Warto jednak zadbać o to, aby łazienka była dobrze oświetlona.