Jaki telewizor wybrać? Kilka porad dla kupujących

0
2682
Jaki telewizor wybrać? Kilka porad dla kupujących

Przed zakupem nowego telewizora warto zrobić szybki przegląd modeli dostępnych na rynku. Nie brakuje popularnych rozwiązań – takich jak np. 4K, ale i nowości – TV 8K 2018. Podpowiadamy, jaki telewizor wybrać.

Domowe centrum rozrywki to zwykle nowoczesne urządzenia, z dostępem do telewizji i Internetu, idealne także do grania na konsoli czy przeglądania zdjęć. Najpopularniejsze są telewizory Smart TV wyposażone w ekrany LCD, QLED albo OLED, które generują obraz w rozdzielczości Full HD albo 4K. Nowością są zaś modele 8K Ultra HD – takie jak m.in. telewizor Samsung 8K czy Toshiba 8K. Abyście nie pogubili się w różnych symbolach i oznaczeniach, mamy dla Was kilka porad dotyczących rozdzielczości.

Jaka rozdzielczość będzie idealna?

Jeśli planujesz zakup nowego telewizora, na pewno zastanawiasz się, jaka rozdzielczość będzie odpowiednia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – „największa” nie musi oznaczać „najlepszą”. Mimo że obecnie są już w sprzedaży telewizory 8K Ultra HD, warto zwrócić uwagę także na modele 4K czy Full HD.

4K, 8K Ultra HD, Full HD a liczba pikseli

Telewizor Full HD ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli, co oznacza, że generowany obraz składa się z dwóch milionów kolorowych punktów. Cztery razy więcej jest ich w modelach Ultra HD, czyli popularnych 4K. Ich rozdzielczość wynosi 3840×2160 pikseli.
Jeszcze bardziej szczegółowy obraz oferuje TV 8K. 2018 to rok premier wielu modeli – pojawił się m.in. telewizor Samsung 8K, Toshiba czy Sharp. Rozdzielczość 8K wyświetla cztery razy więcej szczegółów niż 4K i szesnaście razy więcej niż Full HD.

8K Ultra HD – nowość na rynku

Główną zaletą TV 8K 2018 jest ultrawysoka rozdzielczość umożliwiająca wyświetlanie niezwykle realistycznego obrazu. Wart uwagi jest też innowacyjny procesor. TV 8K dzięki niemu charakteryzuje się niezwykle realistycznym obrazem. Jednak telewizory 8K są dostępne jedynie w rozmiarach od 65 cali wzwyż, gdyż dopiero wtedy dostrzegalne są korzyści generowanego obrazu.
Teoretycznie im wyższa rozdzielczość, tym obraz będzie bogatszy w szczegóły. Trzeba jednak pamiętać, że sygnał telewizyjny nie jest nadawany ani w 4K, ani tym bardziej w 8K. Jednak procesor TV 8K umożliwia skalowanie obrazu z 4K w 8K.

Sprawdzony standard czy rewolucja – co wybrać?

Jeśli szukasz telewizora jedynie do codziennego oglądania telewizji, możesz zaoszczędzić i wybrać Full HD. Miłośników filmów w jakości Ultra HD oraz grania na konsoli bez wątpienia zachwyci model 4K lub 8K. Bardzo istotna jest także przekątna ekranu oraz odległość widza od ekranu – 8K Ultra HD będzie idealne do większych pomieszczeń. Aby zdecydować się na konkretny model, musisz najpierw sprecyzować swoje oczekiwania, upodobania oraz budżet.