Jak zaprojektować ogród przydomowy? 3 SPRAWDZONE ZASADY

0
3748
Jak zaprojektować ogród przydomowy? 3 SPRAWDZONE ZASADY

Ogród przydomowy jest miejscem, o którym marzy większość osób posiadających własny dom. To właśnie perspektywa posiadania ogrodu była decydującą podczas wyboru pomiędzy mieszkaniem a własnym domem, dlatego warto jest teraz to wymarzone miejsce zagospodarować jak najlepiej.

Oczywiście mamy możliwość skorzystać z pomocy doświadczonych osób – takich jak architekci krajobrazu- jednak ich usługa wiąże się z dodatkowymi kosztami, a jak wiadomo podczas urządzania własnego kąta liczy się każdy grosz. Dlatego polecamy zapoznać się z kilkoma złotymi radami, dzięki którym uda się Państwu stworzyć ogród atrakcyjny, funkcjonalny i sprawiający wrażenie profesjonalnie zaprojektowanego.

Jak stworzyć najlepszy projekt ogrodu?

Podczas obmyślania koncepcji zagospodarowania naszego ogrodu, musimy uwzględnić kilka kluczowych elementów, takich jak funkcja jaką ma spełniać dane miejsce, warunki jakie panują w ogrodzie oraz efekt końcowy, jaki chcemy uzyskać.

FUNKCJA OGRODU

Ogród jest miejscem odpowiednim dla wielu użytkowników, dlatego najczęściej musi zaspokajać potrzeby kilku osób. Ogród stanowi połączenie wielu funkcji i rodzajów stref, które muszą zapewnić ciekawy wypoczynek wielu różnym osobom. Jak więc stworzyć ogród funkcjonalny? Po pierwsze musimy urządzić spotkanie rodzinne wszystkich domowników i zapytać ich, jak wyobrażają sobie wypoczynek w ogrodzie. Młodsze dzieci z pewnością chętnie pobawią się na placu zabaw, starsze pograją w piłkę. Mąż będzie chciał spotkać się ze znajomymi przy grillu, żona marzy o samotnym relaksie na miękkiej kanapie, starsza córka o hamaku…. i tak bez końca, ile osób, tyle pomysłów. Ogród będzie naprawdę funkcjonalny, gdy uwzględnimy te potrzeby.

Wydzielamy strefy, zależnie od funkcji jaką przewidujemy, najczęściej są trzy główne:

  1. strefa reprezentacyjna – to najprościej ujmując wizytówka domu. Jest miejscem, które zapowiada gościom, co zastaną w dalszej części ogrodu czy domu,a więc miejsce to powinno być powiązane stylem z dalsza częścią ogrodu, a także domu. Strefa reprezentacyjna powinna być starannie wypielęgnowana, atrakcyjna.
  2. strefa serwisowa – inaczej zwana użytkową, która zawiera najczęściej takie miejsca jak warzywnik, kompostownik, miejsce na pranie, na śmietniki. Jest to przestrzeń niezbyt atrakcyjna, dlatego powinna być zlokalizowana w miejscu ustronnym i oddalonym od strefy relaksu. W miarę możliwości nieatrakcyjny wygląd powinien być przesłonięty. Tu możemy planować także garaż, wiatę czy zadaszenie na samochód, składzik narzędziowy i inne , jak tu : https://ogrodolandia.pl/garaze
  3. strefa wypoczynku (podział na aktywny i bierny) – czyli przestrzeń, gdzie relaksujemy się. Ze względu na mnogość czynności jakie rozumiemy jako relaks, może być podzielona na wiele stref, w których zlokalizujemy taras, grill, basen, boisko, plac zabaw. Jeżeli aranżujemy strefę relaksu,warto jest osłonić ja od wścibskiego wzroku sąsiadów, tak abyśmy mogli poczuć się tam swobodnie. Również planując plac zabaw, umieśćmy go w takiej odległości od tarasu lub domu, aby hałas nie był dla nas uciążliwy, ale abyśmy mogli swobodnie obserwować dzieci tam się bawiące.

 

ROŚLINY I WARUNKI W OGRODZIE

Ważne podczas sporządzania projektu jest zapoznanie się z warunkami jakie panują w ogrodzie. Jest to istotny element podczas wyboru roślinności do ogrodu. Wiele roślin ma różne wymagania, i tak wyróżniamy rośliny cieniolubne, do stanowisk słonecznych, pół cienistych, na gleby suche, podmokłe, do terenów zurbanizowanych. Jeżeli uda nam się zapewnić optymalne, czyli najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju roślin, nasz ogród będzie atrakcyjny i zadbany, a w dodatku odporniejszy na choroby. Podczas wyboru roślin powinna nam także przyświecać zasada, ze im MNIEJ TYM LEPIEJ. Ogrody przypominające ogrody botaniczne, z bardzo zróżnicowaną kolekcją egzemplarzy roślin są trudne w pielęgnacji i utrzymaniu, kłopotliwe. Po za tym nieumiejętne ich zaprojektowanie może powodować wrażenie nieporządku. O ogród w którym jest mniej gatunków łatwiej dbać, gdyż można zapewnić im wymagane warunki, łatwiej zapamiętać o ich wymaganiach czy wreszcie nie wymagają tyle pracy. Najkorzystniej jest zestawiać znane i cenione gatunki w różnorodnych kompozycjach, powtarzając odpowiednie wybrane gatunki w układzie całego ogrodu. Dzięki temu uda się nam scalić ogród, nadać mu jednolity charakter.

Aranżując przestrzeń w ogrodzie przydomowym musimy kierować się jeszcze jedną zasada ,która powinna być szczególnie pomocna przy wyborze mebli ogrodowych, dekoracji czy dodatków. CHARAKTER OGRODU POWINIEN BYĆ SPÓJNY Z CHARAKTEREM DOMU. Ogród stanowi przedłużenie domu i jego naturalna kontynuację, dlatego jeżeli nasz dom został zaprojektowany w stylu klasycznym , decydujemy się na ogród w takim stylu. Dodatki, meble ogrodowe i dekoracje powinny ten styl podkreślać. W doborze małej architektury ogrodowej musimy być konsekwentni. Często wybierając się na zakupy ogrodnicze, dajemy się skusić obniżkom cen, wyprzedażom. Ulegamy chwilowej pokusie, wybieramy to co tańsze lub co nas urzekło, zapominając o głównym celu, jaki chcemy osiągnąć. . .

Ogród jest miejscem magicznym, pozwala nam zbliżyć się do natury, wyrazić swój stosunek do niej. Ogród może być pretekstem do rodzinnych spotkań, wypoczynku czy zabawy, dlatego zachęcamy, aranżujcie, projektujcie, kochajcie swoje ogrody!