Jak zadbać o taras, by był piękny przez cały rok?

0
1791
Jak zadbać o taras, by był piękny przez cały rok?

Taras jest miejscem, gdzie chętnie wypoczywamy w ciepłe dni. Jego wygląd jednak może zmieniać się wraz z porami roku, a my możemy się cieszyć piękną aranżacją również jesienią i zimą. Każda pora roku ma swój szczególny urok. Jak zatem sprawić, żeby taras zachwycał nas przez cały rok? Pomocne wskazówki jak to osiągnąć znajdziemy w poniższym artykule.

Czym wyłożyć taras?

To, czym wyłożymy taras, wpływa również na jego wygląd. Drewno egzotyczne, mimo że jest piękne, trzeba regularnie olejować i impregnować. Jeśli o to nie zadbamy, wówczas drewno zacznie się wypaczać i pękać. Położenie płytek gresowych jest dobrym pomysłem, jeśli lubimy kamień. Wybrane przez nas płytki powinny być mrozoodporne, w przeciwnym razie zimą zaczną nieestetycznie pękać. Powinniśmy również uważać, aby nie poślizgnąć się na oblodzonych płytkach. Jeśli chcemy mieć łatwą w utrzymaniu powierzchnię, w dodatku ekologiczną wybierzmy deskę kompozytową. Trwałe rozwiązanie jakim są tarasy Twinson to połączenie doskonałej jakości PVC, niezawierającego zmiękczaczy  oraz drewna z atestem PEFC, gwarantującego pochodzenie surowca z lasów objętych międzynarodowym programem zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. Zaletą deski kompozytowej jest to, że nie posiadają drzazg, a ryflowana powierzchnia zapewnia bezpieczeństwo dla użytkowników tarasu.

Roślinność na tarasie

Czym byłby ogród bez roślin? To samo można powiedzieć o tarasie, na którym warto ustawić donice z roślinnością zarówno całoroczną jak sezonową. Wybierając krzewy ozdobne do nasadzeń całorocznych, zdecydujmy się na te wolnorosnące – dzięki temu mamy pewność, że z roku na rok będą rosły powoli i nie zasłonią nam ulubionego widoku. W zależności od regionu, w którym mieszkamy, wybierajmy gatunki, które są w stanie przezimować na tarasie chłodne i mroźne miesiące. Donice czy skrzynki powinny być na tyle duże, by pomieścić przez kilka lat wzrastający krzew. W środku pojemnika należy rozłożyć na dnie grubą warstwę drenażu w postaci keramzytu bądź potłuczonych doniczek glinianych, odpowiednio dobrana ziemia zmieszana z piaskiem doda jej lekkości, a rośliny szybko się ukorzenią.

W czasie słonecznych zimowych dni należy je podlewać, by podczas mrozów nie uschły. Wraz z porami roku może się zmieniać roślinność sezonowa. Wiosną warto posadzić w donicach rośliny cebulowe jak przebiśniegi, krokusy, narcyzy, hiacynty, a także niebieskie szafirki i później kwitnące tulipany. Lato może obfitować w pięknie kwitnące begonie, pelargonie, surfinie, a także fuksję. Z kolei jesienią niech umilą nam czas spędzony na tarasie wrzosy, astry i melancholijne chryzantemy. W porze zimowej, kiedy wszystkie rośliny śpią, zadbajmy o odpowiednie ich zabezpieczenie przed mrozem. Ozdobę mogą stanowić ciekawe dekoracje jak lampiony, dynie i udekorowane lampkami krzewy.