Cebulki kwiatowe oraz bulwy w większości przypadków nie przetrwają zimy, jeśli nie wykopiesz ich z ziemi – przy większych przymrozkach po prostu obumrą. Dlatego na początku sezonu zimowego należy odpowiednio zabezpieczyć cebulki, tak aby móc je zasadzić na wiosnę. Jakie gatunki roślin wymagają wykopania z ziemi? Jak przygotować cebulki kwiatowe i bulwy do zimowania? W jakich warunkach trzeba je przechowywać?
Zimowego wykopywania wymagają przede wszystkim cebulki oraz bulwy kwiatów kwitnących latem, które nie są odporne na mrozy. Wykopuje się je z ziemi dopiero w momencie, w którym mróz doprowadzi nadziemną część rośliny do obumarcia. W zależności od rośliny może to nastąpić już przy temperaturze 0 °C lub dopiero –15 °C. Do najpopularniejszych roślin, które potrzebują przezimować poza glebą, należą:
- tygrysówka;
- begonia bulwiasta;
- lilia;
- mieczyki;
- dalia;
- frezja;
- paciorecznik.
Warto pamiętać, że przechowywanie cebulek kwiatowych oraz bulw to sposób na zagwarantowanie roślinom nie tylko przetrwania, lecz także:
- zdrowego wyglądu,
- szybszego wzrostu,
- braku chorób.
O czym należy pamiętać podczas zimowania cebulek i bulw? Jakie elementy mogą wpłynąć na ich przetrwanie? Ziemovit ma dla Ciebie kilka porad, dzięki którym przygotujesz swoje ulubione rośliny do odżycia wiosną i latem.
Jak przygotować cebulki kwiatowe i bulwy do zimowania?
Samo wykopywanie cebulek i bulw to czynność, przy której warto zachować ostrożność – saperka wbita w nieodpowiednim miejscu lub zbyt głęboko może spowodować poważne uszkodzenia na powierzchni roślin. Pamiętaj także o tym, aby wykopywanie cebulek kwiatowych oraz bulw przeprowadzać, gdy na zewnątrz jest sucho.
Po wyjęciu z ziemi należy zabezpieczyć rośliny przed przegniciem – cebulki i bulwy potrzebują osuszenia. W tym celu:
- wkłada się rośliny do otwartych skrzynek lub papierowych torebek, aby miały dostęp do powietrza;
- ustawia się cebulki i bulwy w ciepłym pomieszczeniu (preferowania temperatura to maks. 25 °C) na 2–3 tygodnie.
Następnie przystępuje się do oczyszczania cebulek i bulw, czyli:
- delikatnego, ale dokładnego usunięcia z nich ziemi,
- usunięcia resztek korzeni lub starych łusek,
- usunięcia roślin przegniłych, chorych lub zniszczonych.
Jeśli zależy Ci na tym, aby rozmnożyć roślinę cebulową lub oddzielić jej chore części od zdrowych, to po oczyszczeniu cebulki trzeba podzielić ją na sadzonki łuskowe. Zawsze dokonuje się tego za pomocą sterylnie czystych narzędzi. W zależności od potrzeb oraz budowy cebulki dzieli się na:
- poszczególne łuski (lilia, szachownica cesarska);
- 2–8 części pokryte suchą łuską (nerina).
Do przezimowania cebulki i bulwy różnych gatunków roślin potrzebują różnego podłoża. W większości przypadków wystarczyć będzie ziemia uniwersalna Ziemovit, natomiast w przypadku cebul nieosłoniętych suchą łuską (np. szachownicy cesarskiej), z tendencją do wysychania, przechowuje się je pod torfem o niewielkiej wilgotności.
Zimowanie cebulek kwiatowych i bulw – o czym pamiętać?
Wszystkie miejsca, w których będziesz przechowywał sadzonki, powinny być:
- sterylne – skrzynki należy przetrzeć ściereczką z alkoholem, a wnętrze strychu, piwnicy lub szopy w miarę możliwości warto posypać wapnem;
- suche – to wymóg szczególnie trudny do spełnienia w piwnicy, gdzie często gromadzi się wilgoć. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem tego problemu jest rozłożenie w miejscu przechowywania torebeczek pochłaniających wilgoć, wyciągniętych np. z pudełek po butach.
Warto również pamiętać o tym, aby cebulki kwiatowe i bulwy nie znajdowały się w jednym pomieszczeniu z warzywami czy owocami. Wydzielany przez jadalne rośliny etylen wpływa negatywnie na cebulki.
Bardzo rzadko zdarza się jednak, aby wszystkie cebulki oraz bulwy mogły zimować w jednym pomieszczeniu – różne rośliny wymagają bowiem przy zimowaniu różnej temperatury i różnego nasłonecznienia.
Przykładowe warunki przechowywania różnych cebulek lub bulw wyglądają następująco:
- pelargonie – nasłonecznione pomieszczenie o temperaturze od 5 do 10°C;
- begonie bulwiaste – bez nasłonecznienia, temperatura pomieszczenia od 3 do 8°C;
- dalie – bez nasłonecznienia, temperatura pomieszczenia od 5 do 8°C;
- lilie, mieczyki, tygrysówki – bez nasłonecznienia, temperatura pomieszczenia od 2 do 4°C.
Jeśli chcesz być na bieżąco z terminarzem prac w ogrodzie i dbać o swoje rośliny również zimą, zajrzyj do poradnika Ziemovit, gdzie znajdziesz jeszcze więcej przydatnych porad.