Jak czyścić poduszki z pierza?

0
1824

Chętnie stosowane przez nasze babcie i prababcie. I to nie bez powodu. Poduszki z pierza, gdyż to o nich mowa, charakteryzują się szeregiem zalet, które jednoznacznie wskazują na ich luksusowe pochodzenia. Za co kochane? Przede wszystkim za fenomenalny komfort termiczny, któremu towarzyszy sprężystość, lekkość oraz umiejętność odpowiedniego odprowadzenia potu z ludzkiego ciała. Chętnie wybierane także z uwagi na nieporównywalną trwałość i wytrzymałość. Prawidłowo użytkowane oraz – co najważniejsze – pielęgnowane poduszki z pierza w nienagannym stanie przetrwają przez wiele lat. Pytanie tylko, jak się do tego zabrać?

Wypełnienie poduszek – jakie pierze?

Zanim przybliżony zostanie temat odświeżania poduszek z pierza, warto uzmysłowić sobie co nie co na temat ich budowy. Otóż, jak się okazuje, do ich wypełnienia stosuje się dwa rodzaje pierza: z gęsi oraz kaczek. Gęsie pióra cenione są za swój szlachetny charakter. Ich niekwestionowanym atutem jest wyjątkowa sprężystość, delikatność oraz miękkość. Nie wspominając już o doskonałych parametrach, które wpływają na ich komfort termiczny. Wszystkie te atuty mają swoje odbicie w cenie zakupu, która na przykładzie poduszek z pierza gęsiego nie należy do najtańszej. Alternatywą dla drogich, choć szlachetnych gęsich piórek są kacze. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek są nieco gorszej jakości, a przez co tańsze.

Dlaczego trzeba czyścić?

Poduszki z pierza wymagają regularnych czynności odświeżających. Dlaczego? Z prostego powodu! Pozwalają uwolnić się do kurzu, brudu i potu, co w dalszej kolejności wpływa pozytywnie na ich trwałość i wytrzymałość podczas użytkowania. O ile producent nie zalecił inaczej, kołdrę powinno się prać co 2-3 lata, poduszki z pierza zaś raz do roku. Oferta wyrobów pościelowych jest bardzo duża, dzięki czemu pozwala na zakup wysokiej jakości produktów specjalizujących się w tej dziedzinie. Jednym z miejsc, w których można zakupić duże poduszki z pierza jest sklep Królmateracy.pl.

Jak dbać?

Jednym z najpopularniejszych sposobów polegających na odświeżeniu poduszek z pierza jest pranie w pralce (warunkiem jest wybór programu przeznaczonego do prania delikatnych tkanin) i dokładne wysuszenie ich na słońcu. Zamiast automatycznie, pościel można również prać ręcznie, stosując się do zaleceń producenta.

Kolejnym elementem jest częste i długie wietrzenie – i to niezależnie od miejsca zamieszkania… Jak jednak znaleźć consensus między łatwością użytkowania a zachowaniem ich w atrakcyjnym wyglądzie? Jest na to sposób. Doskonale w tym zakresie sprawdzą się specjalistyczne firmy sprzątające, które oferują możliwość błyskawicznego odświeżenia poduszek z pierza.