Insekty – niechciani lokatorzy w Twoim mieszkaniu

0
6279

W naszych mieszkaniach obok nas toczy się burzliwe życie, którego ślady znajdujemy w różnych miejscach. A tu dziura w ulubionym swetrze, a tu dziwne dodatki w mące lub zniszczone opakowanie przypraw. Kto bez naszej wiedzy i zgody panoszy się po domu?

Każdemu z nas zdarza się zaobserwować obecność insektów w mieszkaniu, a tu mol przeleci, a tu jakiś mały czarny robaczek wyjdzie z mąki, albo coś mignie na kafelkach w łazience. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele różnych owadów może pomieszkiwać razem z nami. Umiejętność rozpoznawania ich ułatwi Ci walkę z nimi i zapobieganiu ponownemu pojawieniu się.

Mole

Najbardziej powszechne i najlepiej rozpoznawane przez większość z nas owady z naszych mieszkań. Szkodnikami są niewielkiej wielkości białe larwy, które wykluwają się z jajek składanych na naszych ubraniach lub w ich pobliżu. Uwielbiają naturalne materiały: różne rodzaje wełny, bawełnę, futra, dlatego nie pogardzą dobrym swetrem, płaszczem a nawet dywanem.

Mole spożywcze

Daleki kuzyn mola ubraniowego i również w tym wypadku szkodnikiem jest forma larwalna. Osobniki dorosłe nie pobierają w ogóle pokarmu, składają jaja w pożywieniu. Larwy nie są wybredne, lubią wszelkie produkty sypkie: mąkę, cukier, kasze ale również zjedzą chętnie orzechy lub ziarna. Zostawią ślady w postaci lepkich, cienkich nici zbrylających artykuły spożywcze.

Karaczany

Do grupy tej zalicza się między innymi karaluchy i prusaki, pasożyty, które wywołują w nas chyba najgorsze skojarzenia. Nie tylko niszczą produkty żywnościowe, lecz także mogą przenosić choroby. Świetnie przystosowane do życia w pobliżu człowieka i odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a także wiele trucizn oraz promieniowanie radioaktywne. Stąd też znane stwierdzenie, że wybuch atomowy przeżyją tylko karaluchy. Dlatego też tak trudno nam się ich pozbyć z domu. Jednak nie jest to niemożliwe. Informacje jak z nimi walczyć znajdziesz w artykule Karaluchy w domu – jak je wytępić?

Żywiak chlebowiec

Wszędobylski i wszystkożerny malutki chrząszcz, występujący niemal na całym świecie. Lubi ciepłe ustronne miejsca a wyżywi się niemal wszystkim, dlatego można go znaleźć nie tylko w mące czy innych produktach sypkich ale również kakale, kawie czy przyprawach nawet bardzo ostry. Nie pogardzi ziołami a nawet lekami.

Rybik cukrowy

Mały, delikatny srebrzysty owad unikający światła. Nie jest typowym pasożytem żyjącym w produktach spożywczych. Lubi ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego często można go zastać w łazience. Jest wszystko żerny, okruszki ze stołu, grzyby, papier a nawet klej do tapet. Co ciekawe bez pokarmu jest wstanie przeżyć nawet 40 dni i jak na owada żyją bardzo długo nawet do 8 lat.

Owady towarzyszą człowiekowi od wieków i choć walczymy z nimi wszelkimi sposobami zawsze wracają. Jednak nie tylko są niszczycielami pożywania lecz również pełnią istotną funkcję w rozkładając zbędne resztki organiczne. Może warto więc się do nich przyzwyczaić.