Drewno wodą cięte

0
3414
Drewno wodą cięte

Kiedy myślimy o zaawansowanych metodach cięcia, do jakich można zakwalifikować technologię „water jet”, przychodzą nam do głowy twarde i trudnie do obróbki materiały. Naturalnie myślimy o różnego rodzaju materiałach stalowych i innych metalach.

Natomiast dzięki tej metodzie można ciąć niemalże każdą strukturę. Także tak nieoczywistą, jak drewno.

Tradycyjne metody obróbki drewna

Oczami wyobraźni widzimy zakład stolarski wypełniony narzędziami. Piły, pilniki, frezarki i dłuta. I faktycznie, w większości przypadków, narzędzia te w zupełności wystarczają do pracy przy drewnie. Doświadczony stolarz jest w stanie przy ich użyciu wyczarować piękne meble i elementy dekoracyjne. Jednak tradycyjne metody są bardzo czasochłonne i wymagają ogromnych umiejętności i doświadczenia. Jeżeli nie jesteśmy rzemieślnikami z co najmniej kilkunastoletnim stażem, wykonanie nawet najprostszych detali wydaje się całkowicie niemożliwe. A co w przypadku, jeżeli chcemy pobawić się w dekoratora wnętrz i samodzielnie zaprojektować i wykonać meble lub mamy pomysł na biznes i potrzebujemy w krótkim czasie przygotować dużą ilość drewnianych dekoracji, które będą podstawą naszej oferty? I oczywiście nie posiadamy odpowiednich kompetencji?

Czy woda nie niszczy drewna?

Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Większość osób zapewne nawet nie pomyśli o wykorzystaniu wody, bo kojarzy im się ona z cięciem metalu czy szkła. Przecież woda i drewno to domena przemysłu okrętowego, a nie przemysłu stolarskiego. Nic bardziej mylnego. Obecnie, praktycznie każdy rodzaj drewna, można ciąć przy użyciu strumienia wody. Jest to ciągle metoda mało popularna, ale warta wypróbowania.

Jeżeli np. chcemy wykonać oryginalny stolik, wystarczy przygotować projekt, kupić materiały i udać się do firmy specjalizującej się w cięciu wodą. Jeżeli postanowimy, że stolik będzie miał szklany blat lub metalowe detale, również możemy je wykonać korzystając z usług cięcia wybranej firmy. Wszystko odbywa się bardzo szybko i sprawnie. Jakość wykończenia jest na najwyższym możliwym poziomie, a nam pozostaje tylko postawienie mebla w wytypowanym miejscu.

Jeżeli postanowimy produkować drewniane ozdoby ścienne, które obecnie są bardzo modne możemy tylko wyobrazić sobie jak długo zajęłoby przygotowanie towaru. Aż strach pomyśleć co by było, jakby nasz produkt okazał się hitem i zapasy wymagałyby szybkiego uzupełnienia, a ręcznie byłoby to niemożliwe. Dzięki technologii cięcia drewna wodą bardzo szybko jesteśmy w stanie wykonać nową serię identycznych towarów. I nasz biznes może się kręcić bez przeszkód.

Czego nie polecamy ciąć?

Woda doskonale tnie nawet najtwardsze lite drewno. Wycinanie jest szybkie i lite drewno nie zdąży nasiąknąć wodą. Natomiast pewne problemy mogą się pojawić w przypadku płyt wiórowych. Jest to materiał, który szybko chłonie wodę i podczas cięcia może dojść do jego uszkodzenia. Kolejnym problematycznym materiałem jest sklejka. Nigdy nie jesteśmy pewni jakiej jakości klej został użyty w jej produkcji. W przypadku kleju słabej jakości może dojść do jego wypłukania. Dlatego w przypadku takich materiałów polecamy przed cięciem wykonanie prób lub pozostanie przy metodach tradycyjnych.