Czym jest łańcuch typu Redler?

0
3524
Czym jest łańcuch typu Redler?

Łańcuchy są przez nas tak powszechnie używane, że nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak działają i jakie mają właściwości. Łańcuchy można znaleźć w rowerach, w piłach spalinowych, w gąsienicach czołgów oraz w wielu urządzeniach rolniczych.

Czym w ogóle jest łańcuch? Jest to szereg sąsiadujących i połączonych ze sobą ogniw. Nie do końca wiadomo, kto po raz pierwszy wpadł na ten genialny w swojej prostocie pomysł połączenia ze sobą elementów. Wiemy jednak, że już od najdawniejszych czasów były one stosowane, o czym mogą świadczyć wykopaliska archeologiczne. Naukowcy ustalili między innymi, że już 2200 lat przed naszą erą łańcuchy były stosowane przez starożytnych Chińczyków, którzy prawdopodobnie zbudowali wtedy kołowrót. Dzięki temu mogli oni podnosić i opuszczać bardzo ciężkie ładunki.

W dzisiejszych czasach rozwój technologiczny jest na tak wysokim poziomie, że powstało wiele nowych rodzajów łańcuchów, dzięki którym udało się udoskonalić wiele sprzętów. Jednym z takich łańcuchów jest łańcuch typu Redler – zobacz na janus.com.pl

Jakie właściwości powinien mieć dobrze skonstruowany łańcuch?

Każdy łańcuch, aby mógł spełniać swoje funkcje, musi być bardzo wytrzymały. Podczas pracy nie może zmieniać swojej długości, to znaczy, że nie może się ani wydłużać, ani skracać. Łańcuchy muszą być także odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie podlegają korozji. Wszystkie łańcuchy powinny być praktycznie bezawaryjne oraz energooszczędne, a także łatwe w konserwacji.

Łańcuchy typu redler

Jednym z rodzajów łańcuchów są łańcuchy typu redler. Inaczej nazywa się je także przenośnikami łańcuchowymi. Są one przeznaczone do poziomego transportu najczęściej ziaren (w rolnictwie). Większość redlerów składa się z koryta, koła zębatego, łańcucha oraz koła napinającego łańcuch. W ich budowie możemy zauważyć brak jakichkolwiek elementów pośrednich, dzięki czemu dobrze skonstruowane przenośniki mogą działać nawet około dwudziestu lat.

Redlery samoczyszczące

Redlery samoczyszczące

Często też spotyka się redlery samoczyszczące, co jest dodatkowym udogodnieniem. Stosuje się je między innymi w przemyśle hutniczym, wydobywczym, cementowym oraz rolnictwie. Przy zakupie tego typu łańcucha warto sprawdzić, z jakiej stali wykonany jest dany produkt. Ważne jest, aby była to stal najwyższej jakości, która nie ulega korozji i jest wytrzymała. Większość łańcuchów jest wyposażona w specjalny system łączników, dzięki czemu mamy zagwarantowane, że prosto je zmontujemy. Ma to duże znaczenie dla ich funkcjonowania. Musimy pamiętać, że krzywo zamontowane redlery bardzo szybko się zużywają i przecierają. Najczęściej dno redlera jest wyłożone specjalnym trudno ścieralnym tworzywem, co sprawia, że są one wytrzymałe, a także pracują znacznie ciszej.

W przypadku zakupu odpowiadającego nam łańcucha, warto zorientować się, czy produkty od danego producenta są zgodne ze wszystkimi normami, które obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są one wykonane na najwyższym poziomie.

Więcej na stronie janus.com.pl

JANUS Sp. z o.o., ul. Grzybowa 1, 41-200 Sosnowiec, tel. 32 266 40 51