Cisza w mieszkaniu?

0
3257
Cisza w mieszkaniu

Nie od dziś wiadomo, że cisza w mieszkaniu jest jedną z najwspanialszych rzeczy po ciężkim dniu spędzonym na uczelni, w pracy czy po prostu dniu aktywnie spędzonym na powietrzu i wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy nasi sąsiedzi nam to uniemożliwiają? Głośno oglądają telewizje, urządzają huczne imprezy bądź po prostu maja dzieci, które na każdym kroku krzyczą? Co w sytuacji, gdy nasze mieszkanie znajduje się od strony ruchliwej ulicy? Jest na to wszystko sposób – odpowiednie wyciszenie mieszkania.

Czym jest wyciszenie mieszkania?

W potocznym rozumieniu przez wyciszenie mieszkania rozumiemy głównie sprawienie, aby do mieszkania nie docierały żadne bądź przynajmniej o mniejszym natężeniu hałasy. Już jednak na samym początku rozważań na temat wyciszenia mieszkania trzeba rozróżnić dwa pojęcia: wygłuszenie oraz wytłumienie. Pierwsze z nich to odizolowanie pomieszczenia od dźwięków zewnętrznych (między innym hałasu ruchliwej ulicy czy też dzieci sąsiadów), zaś wytłumienie to odpowiednie ukształtowanie rozchodzenia się dźwięków już w ramach naszego pomieszczenia.

Wygłuszamy mieszkanie

Podstawą wygłuszenia mieszkania są odpowiednie materiały wygłuszające, które możemy kupić zarówno na aukcjach internetowych, w specjalistycznych sklepach, jak i coraz częściej w sklepach wykończeniowych. Mowa tutaj między innymi o matach akustycznych oraz ekranach akustycznych.

Maty akustyczne

Maty akustyczne sprzedawane są w postaci gotowych arkuszy, które odpowiednio układa się na ścianach lub podłodze i suficie. Co prawda położenie tego typu mat na ścianie znacząco zmienia estetkę pomieszczenia – maty tego typu mają najczęściej charakterystyczną barwę oraz strukturę w postaci piramid lub fal, to jednak jest to najskuteczniejszy sposób. Warto jednak przeliczyć koszty tego typu wygłuszenia, gdyż w przypadku dużych pomieszczeń może to iść w tysiące złotych! Maty akustyczne są niestety dość drogie.

Ekrany akustyczne

Mamy tutaj do wyboru szeroki zakres produktów, które są znacznie tańsze od mat akustycznych, ale jednocześnie dają nam również mniejszy stopień izolacji akustycznej. Montaż jest podobny jak w przypadku mat – wystarczy przymocować je na całej powierzchni.

Podsumowując, wygłuszenie własnego mieszkania bądź przynajmniej sypialni nie powinno sprawiać nam żadnego problemu jeżeli tylko przystąpimy do montażu mat lub ekranów akustycznych z należytą starannością. Warto pamiętać o tym, że nawet wybór najlepszych jakościowo materiałów może nie dać nam pożądanych efektów, jeżeli nie przyłożymy się odpowiednio do kwestii montażu i przeprowadzimy go w sposób niedbały, niezgodny ze sztuką.