Zima bez odśnieżania

0
2911

Odśnieżanie to ciężka praca. Zwłaszcza, gdy jesteśmy właścicielami lub najemcami dużej posesji. Niestety jest to obowiązek, który jak każdy obowiązek trzeba wypełniać. Co więcej właściciel lub najemca posesji odpowiada nie tylko za odśnieżenie własnej działki, ale również za usunięcie śniegu z chodników otaczających nieruchomość.

Zalegający śnieg jest przyczyną wielu wypadków powodujących szkody osobowe takie jak zwichnięcia, skręcenia lub złamaniu kończyn oraz innych obrażeń ciała. Warstwa śniegu może być również przyczyną uszkodzenia pojazdów. Do najczęstszych szkód należą uszkodzenia opon, felg oraz innych elementów układu zawieszenia samochodów.

Za szkody wynikłe z powodu nieusunięcia warstwy zaległego śniegu lub lodu odpowiada właściciel lub najemca nieruchomości. Dlatego wszelkie wypadki mogą być powodem konieczności wypłaty poszkodowanym wysokich odszkodowań. Rosnąca świadomość Polaków i działania wyspecjalizowanych kancelarii odszkodowawczych sprawiają, że ryzyko pozwu staje się z roku na rok coraz wyższe. Rosną również wysokości odszkodowań i zadośćuczynień przyznawanych przez sądy.

Rynek oferuje rozwiązania wspomagające odśnieżanie. W sklepach dostępne są spalinowe odśnieżarki oraz traktorki wyposażone w specjalne pługi. Ułatwiają one życie, ale nie rozwiązują wszystkich problemów. Przede wszystkim wymagają udziału człowieka i są czasochłonne. Mogą również powodować uszkodzenie nawierzchni.

Systemy powodujące topnienie śniegu

Doskonałą alternatywą dla metod mechanicznych jest instalacja systemu powodującego topnienie śniegu i lodu. Jest to nic innego jak system ogrzewania płaszczyznowego wykorzystujący rury do ogrzewania podłogowego. System ten nie jest jednak montowany wewnątrz budynku, ale na przykład na podjazdach, miejscach parkingowych czy ciągach dla pieszych. Układ składa się z rozdzielacza oraz odpowiednio zaizolowanych rur wielowarstwowych (np. typu PE-X lub PE-RT). Zasilany jest wodą, która może pochodzić z dowolnego źródła, na przykład z pompy ciepła lub lokalnego systemu ogrzewania.

Zalety systemu

Podstawową zaletą systemów jest ich całodobowe i praktycznie bezobsługowe działanie. System uruchamia się automatycznie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Pozwala uniknąć czasochłonnego odśnieżania. Co więcej system jest przyjazny środowisku naturalnego, gdyż jego eksploatacja eliminuje konieczność posypywania podjazdów, parkingów i ciągów dla pieszych solą drogową.

Należy pamiętać, że sól drogowa składa się w 90 procentach z chlorku sodu, który negatywnie oddziałuje na glebę i rośliny. Nadmiar soli powoduje trwałą suszę fizjologiczną i w rezultacie obumieranie roślin. Zastosowanie systemu powodującego topnienie śniegu i lodu pozwala na skuteczne wyeliminowanie tego ważnego problemu.

System dla każdego

Oczywiście systemy powodujące topnienie śniegu wykorzystywane są głównie na terenie nieruchomości komercyjnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one montowane także na terenie prywatnych posesji, gdyż moc systemu może być dostosowana do indywidualnych wymagań.

Źródło: ELPLAST – Studzienka drenarska