Sypialnia w kawalerce

0
4363
Sypialnia w kawalerce

Ceny mieszkań z każdym rokiem idą do góry i nawet rządowe programy w stylu „Mieszkanie dla Młodych” nie zawsze pomagają nam w zakupie wymarzonego, 70-metrowego mieszkania. Często musimy zadowolić się znacznie mniejszą kawalerką, która wbrew pozorom również może być przytulnym zakątkiem. W jaki jednak sposób na niewielkiej przestrzeni użytkowej kawalerki wydzielić miejsce do spania? Zapraszamy do niniejszego artykułu i odszukania własnej inspiracji w urządzaniu kawalerki!

Co prawda można cały temat zakończyć na tym, że miejscem do spania może być główna kanapa z funkcją spania, jednak zajmiemy się tutaj znacznie ciekawszymi rozwiązaniami, które pozwolą nam na lepsze wykorzystanie przestrzeni, a przede wszystkim na jej podział na część „codzienną” oraz część do spania.

Ścianka działowa

Jednym z najprostszych rozwiązań jest postawienie ścianki działowej. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego nawet ekipy remontowej czy olbrzymich nakładów, a ścianka działowa oddzielająca część sypialnianą od użytkowej może być wykonana przy pomocy płyt karton-gipsowych. Największą wadą tego typu rozwiązania jest jednak zmniejszenie przestrzeni niemalże na stałe i wydzielenie stosunkowo małego pomieszczenia, w którym wiele osób może poczuć się niczym w klatce. Wszystko zależy jednak od wielkości naszej kawalerki – przy około 20 metrach kwadratowych może nie być to za dobre rozwiązanie!

Ściankę działową możemy wykonać też w sposób niejako „umowny”, tj. przy pomocy odpowiednio ustawionych mebli. Dalej jednak pozostaje tutaj problem wydzielenie powierzchni, gdy nasza kawalerka jest tą jedną z mniejszych.

Antresola

Jeżeli nasza kawalerka znajduje się w starym budownictwie lub też ma przynajmniej 4-5 metrów wysokości, to jednym z najlepszych pomysłów na wykorzystanie przestrzeni jest stworzenie antresoli. Co prawda w większości przypadków wysokość nad łóżkiem jest ściśle ograniczona i trzeba uważać na głowę, jednak w ten sposób nie tracimy nic z użytkowej przestrzeni naszej kawalerki, a wręcz zyskujemy dodatkową przestrzeń liczoną „po podłodze”.

Zasłonki?

Kolejnym ze sposobów wydzielenia przestrzeni do spania może być zastosowanie przesuwnej lub przynajmniej umożliwiającej szybki demontaż zasłonki. W ten sposób szybko możemy osłonić przynajmniej część łóżka, sprawiając, że przestrzeń staje się intymniejsza i bardziej prywatna.

Podsumowując, wydzielenie specjalnej strefy do spania ma szczególne znaczenie jedynie wtedy, gdy w naszej kawalerce mieszka więcej osób. Jeżeli sami jesteśmy sobie „sterem, żeglarzem i okrętem” to czy jest sens specjalnego dzielenia przestrzeni użytkowej w poszukiwaniu intymności?