Sposoby na kłopotliwe rośliny

0
2791
Sposoby na kłopotliwe rośliny

Rośliny doniczkowe mogą być prawdziwą ozdobą domu pod warunkiem, że umiemy o nie dbać. Nie wszystkie wystarczy raz na tydzień podlać. Podpowiadamy, jak radzić sobie z kłopotliwymi zabiegami przy roślinach.

Przesadzanie kaktusów

Kaktusy, chociaż wdzięczne i ozdobne a na co dzień mało wymagające, potrafią być bardzo kłopotliwe, gdy chcemy je przesadzić. Niektóre z nich mają wyraźne, długie i grube kolce, które utrudniają chwycenie rośliny. Inne z kolei mają na pierwszy rzut oka gładkie liście i zastanawiamy się, czemu noszą miano kaktusów. Sprawa wyjaśni się, gdy chwycimy taki kwiat gołą ręką.

Do przesadzania kaktusów najlepsze są skórzane rękawice. Można użyć rękawic zimowych lub samochodowych. Jeśli nie mamy takich, trzeba zastąpić je rękawiczkami z grubej tkaniny. Nie nadają się do przesadzania kaktusów cienkie rękawiczki gumowe, jakich zwykle używamy przy zmywaniu, ani rękawice ogrodnicze.

Jeśli nie mamy rękawic, możemy posłużyć się gazetą. Składamy gazetę kilkukrotnie w wąski, ale gruby pasek i owijamy nim kaktusa. Końce paska traktujemy jako uchwyt, dzięki któremu możemy utrzymać kwiat w górze. Kaktus musi być owinięty na tyle mocno, by utrzymał go uścisk gazety i jednocześnie na tyle lekko, by nie pognieść jego delikatnych liści. Jedną ręką trzymamy kaktus w górze, drugą usuwamy doniczkę i przekładamy kwiat z korzeniami do przygotowanej wcześniej większej doniczki.

Przesadzanie delikatnych roślin

Jeśli mamy w domu rośliny wymagające dużej uwagi, do ich przesadzania będziemy potrzebować przede wszystkim czasu. Warto przed przesadzeniem rośliny do większej doniczki sprawdzić, w jakich miesiącach najlepiej tego dokonać, czy po przesadzeniu trzeba roślinę podlać, oraz jaki rodzaj ziemi będzie najlepszy. Te, wydawałoby się marginalne sprawy, przy delikatnych roślinach nabierają kolosalnego znaczenia. Są kwiaty, które możemy przesadzać o dowolnej porze roku i są takie, które mają naprawdę wysokie wymagania.

Przed przystąpieniem do zasadniczych czynności trzeba przygotować nową doniczkę, ziemię, oraz niezbędne narzędzia. Do usunięcia poprzedniej doniczki może się przydać młotek lub obcęgi. Jeśli chcemy przy okazji podciąć korzenie, miejmy w zasięgu ręki sekator lub duże nożyce. Warto mieć pod ręką także małą łopatkę lub łyżkę. Delikatna roślina powinna być przesadzona w możliwie najkrótszym czasie, dlatego tak ważne jest, by dobrze się do tej czynności przygotować.

Natłuszczanie liści roślin ozdobnych

Hodowanie kwiatów doniczkowych ma sens, jeśli mamy czas o nie dbać. Jeśli nie – lepiej ograniczyć ich ilość. Zakurzone, nieprzesadzane, rzadko podlewane wyglądają smutno. Duże liście trzeba regularnie czyścić. Aby roślina dłużej była lśniąca, liście można delikatnie natłuścić. Taki zabieg niczym nie zagrozi kwiatkowi, a sprawi, że będzie on dłużej cieszył oko. Zanim to jednak zrobimy, liście trzeba oczyścić z kurzu. Najlepiej do tego nadaje się ściereczka z ciepłą wodą. Zimna może pozostawić brzydkie plamy na liściach. Gdy kwiatek jest umyty pora na kolejny zabieg. Wbrew pozorom do natłuszczenia i nabłyszczenia liści nie stosuje się oleju, jest za tłusty. Dobrze sprawdza się mleko. Wystarczy raz na miesiąc przetrzeć liście szmatką zmoczoną w mleku o temperaturze pokojowej. Innym sposobem na błyszczące liście jest przetarcie ich skórką z banana. Najciekawszym sposobem jest przemywanie liści… piwem. Trzeba je przed użyciem zostawić na kilka dni, by straciło gaz, po czym rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Taki zabieg nie tylko nada roślinom blasku, ale i ochroni je przed kurzem. Wiedzą to szczególnie osoby, które sprzątanie w Warszawie postrzegają jako pracę syzyfową.

Jeśli nie mamy czasu lub cierpliwości, a chcemy mieć w domu ładne, zielone rośliny, możemy zatrudnić siłę fachową. Nie musi to być od razu ogrodnik. Na www.pomocedomowe.pl znajdziemy osobę, która poradzi sobie z najbardziej nawet wymagającymi roślinami.