Pomoc w wyborze rozdzielnicy budowlanej

0
695
Pomoc w wyborze rozdzielnicy budowlanej

By prace budowlane na danym terenie przebiegały maksymalnie sprawnie i bezpiecznie należy wyposażyć się w specjalną rozdzielnicę. Będzie ona odpowiedzialna za prawidłowe działanie układu elektrycznego na danym placu budowy. Bez rozdzielnicy niemożliwe jest bezpieczne wykonywanie wielu prac, a także samo podłączenie urządzeń do sieci. Poniżej przyglądamy się z bliska potrzebom placów budowlanych pod kątem instalacji skrzynek rozdzielczych. Podpowiadamy jakie parametry powinny spełniać oraz jakimi cechami powinny się odznaczać dobrej jakości budowlane rozdzielnice elektryczne. 

Rozdzielnice i ich zastosowanie na placach budowy 

Rozdzielnice stosowane na świeżym powietrzu – w tym także na placach budowy – powinny odznaczać się szeregiem cech i funkcji, dzięki którym będą nadawać się do pełnienia swoich zadań. Niezależnie, czy na danym placu przeprowadza się prace konstrukcyjne, prace ziemne, instalacyjne czy wykończeniowe – rozdzielnica elektryczna będzie elementem koniecznym, bez którego żadne prace nie ruszą do przodu. Rozdzielnice budowlane nazywane są w skrócie erbetkami, a ich rozmaite wersje i modele oferują liczne specjalistyczne sklepy. 

Głównym zadaniem rozdzielnicy będzie doprowadzenie energii elektrycznej do wszystkich maszyn i sprzętów, do których uruchomienia i pracy jest ona potrzebna. Szczególnie jeśli urządzenia nie nadają się do podpięcia do konwencjonalnych wejść z gniazdami (a dotyczy to zdecydowanej większości sprzętów budowlanych) konieczne będzie zastosowanie rozdzielnicy. 

Najważniejsze zasady wyboru rozdzielnicy budowlanej 

Odmiennie niż rozdzielnice ulokowane wewnątrz pomieszczeń, modele budowlane powinny posiadać specjalne formy wykończeń oraz zabezpieczeń. Jakość obudowy ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo całego układu obsługującego plac budowy. Dlatego warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na właściwości ochronne i izolacyjne. Skrzynka powinna być wodoszczelna i pyłoszczelna, a ponadto odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz wibracje. Do pozostałych ważnych szkodliwych czynników, mogących zagrażać bezpieczeństwu skrzynki i całej instalacji, należy promieniowanie UV oraz oddziaływanie substancji chemicznych. 

Oprócz tego rozdzielnica budowlana powinna być na tyle duża, by zmieściły się w niej wszystkie potrzebne komponenty. Warto wybrać skrzynkę nieco większą niż przewidywany pożądany rozmiar. Jeśli tylko pojawi się potrzeba dołączenia nowych elementów, wyłączników, gniazd lub łączników – wolne miejsce będzie już na nie czekać. 

Oczywiście, polecamy też wybierać skrzynki zamykane za pomocą drzwiczek uchylnych. Konwencjonalne skrzydła otwierane na oścież to najlepszy wybór. Warto też pomyśleć o dodatkowych formach zabezpieczeń – na przykład o zamkach zamykanych na klucz. Zabezpieczą one wnętrze skrzynki przed dostępem osób niepożądanych. 

Na koniec warto podkreślić, że najlepszym wyborem są skrzynki blaszane, wykonane ze stopów nierdzewnych. Skrzynki takie odznaczają się najwyższą wytrzymałością oraz doskonałą żywotnością. Stalowa rozdzielnica elektryczna nawet po demontażu wciąż nadaje się do użytku w nowym miejscu.