Limit transakcji gotówkowych – sprawdź na ile możesz sobie pozwolić

0
2137
karta kredytowa

Duża ilość z nas zastanawia się jaki jest limit transakcji gotówkowych. Prowadząc firmę powinniśmy pamiętać o dwóch bardzo ważnych zasadach. Pierwszą jest to, że rachunek będzie nam zawsze potrzebny, jeżeli stroną transakcji jest inny przedsiębiorca bez względu na to czy jesteś osobą płacącą czy otrzymujesz wpłatę. Po drugie, limit obowiązuje wszystkich przedsiębiorców oraz spółki zapisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawdź ile jesteś w stanie przekazać z ręki do ręki bez używania konta w banku. 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/limit-transakcji-gotowkowych/

Limit transakcji gotówkowej w roku 2020

Na początku warto jest wspomnieć, że jeżeli mamy wątpliwości, dotyczący płatności gotówką czy przelewem, co najlepiej jest przesłać pieniądze na rachunek płatniczy. Możesz również poprosić urzędnika o interpretację podatkową. Limit transakcji obliczany jest w kwocie brutto. Jeżeli chodzi o zagraniczną walutę, to wówczas limit przekracza się stosując kursy NBP z dnia roboczego przed dniem transakcji. Bardzo istotną rzeczą jest to, że rachunkiem płatniczym jest rachunek w banku lub w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo Kredytowej, a także na platformie internetowej. Uwaga, wpłacaj pieniądze na rachunek wpisany na tak zwaną białą listę podatników. W momencie kiedy cała kwota przewyższa limit musi przejść na na rachunek płatniczy. Nie można jej podzielić. Trzeba również pamiętać o tym, że wpłata gotówki na rachunek bankowy lub wykonanie przelewu pocztowego nie są płatnościami bezgotówkowymi. Limit stosuje się również w przypadku płatności ratalnych oraz zaliczek. 

Co się stanie, gdy przekażemy w gotówce ponad 15 tyś zł?

14 nie zaliczamy takich kosztów do kosztów uzyskania przychodów. Chodzi tutaj o całą płatność, a nie tylko nadwyżkę. Limit transakcji gotówkowych obowiązuje mnie tylko przedsiębiorców, a także firmy zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na liście takich instytucji znajdą się również: 

• Fundacje

• Izby gospodarcze 

• Przedsiębiorcy zagraniczni prowadzący działalność gospodarczą w Polsce poprzez oddział 

• Wspólnicy spółki cywilnej 

• Usługi czasowe

Jeżeli nie jesteśmy przedsiębiorca lub prowadzimy firmę za granicą, to taki limit cię nie obowiązuje kropkę Podobnie jest z podmiotami wpisującymi się wyłącznie do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych oraz zawodowych, fundacji lub samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Zobacz też: http://www.polskidom.com.pl/rejestracja-wynalazku/