Jak zaaranżować mały przedpokój od A do Z, czyli krótki poradnik o funkcjonalności, ale także i estetyce

0
1041
Jak zaaranżować mały przedpokój

Niewątpliwie przedpokój to pomieszczenie, które z wielu powodów jest niezwykle ważne. To przestrzeń, która niejako świadczy o naszym uporządkowaniu bądź chaosie, którym się otaczamy. Warto, by pierwsze pomieszczenie bądź też przestrzeń, którą widzą nasi goście po przekroczeniu progu była urządzona w sposób funkcjonalny i z dbałością o estetykę. Poznajcie nasz krótki poradnik od A do Z, jak zaaranżować przedpokój.

Lustro – niezbędne czy przydatne?

Wiele osób uważa, że w przedpokoju nie może zabraknąć lustra. Wszak ten element wpływa zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność przedpokoju. Zwykle jest to przestrzeń niewielka, a zwierciadło może ją skutecznie powiększyć optycznie. Dodatkowo mamy do wyboru lustra długie na całą ścianę bądź też mniejsze modele. Możemy również stworzyć kompozycję kilku dekoracyjnych luster. Możliwości jest naprawdę sporo. Lustra w metalowej ramie świetnie sprawdzą się w stylistyce industrialnej, ale i glamour. W drugim przypadku nie będzie ona minimalistyczna, a raczej bogato zdobiona, z rzeźbionymi czy złoconymi elementami. Drewniana rama podkreśli minimalizm i prostotę stylu skandynawskiego czy prowansalskiego. W drugiej stylistyce warto zdecydować się na ramę bieloną. Na pewno lustro pozwoli nam dobrze przygotować się do wyjścia.

Panel z wieszakami czy tradycyjny wieszak stojący – wybór należy do Ciebie, a my przedstawiamy zalety i wady

Elementem niezbędnym w każdym przedpokoju jest wieszak. Do niewielkiego można wybrać panel do zawieszenia z wieszakami, który nie zajmie cennej przestrzeni użytkowej. Nie brakuje tu zarówno modli drewnianych, ja i drewnopodobnych, z widocznymi słojami drewna, jak i wykończonych na wysoki połysk. Same wieszaki mogą być drewniane, metalowe bądź też wykonane z tworzywa sztucznego. Na takim wieszaku bardzo łatwo zawiesza się odzienie wierzchnie i często panele wyposażone są w dodatkowy drążek, na którym można zawiesić płaszcz czy sukienkę na wieszaku ubraniowym. W ten sposób dana rzecz się nie zgniecie. Alternatywą dla panelowego wieszaka będzie tradycyjny wieszak stojący. Tutaj jednak nie musi być do końca tradycyjnie bowiem takie wieszaki mogą mieć nowoczesne, a nawet futurystyczne kształty czy być wyposażone w oświetlenie LED. Jeśli chodzi o pojemność takiego wieszaka, to z tą bywa różnie, gdyż wszystko zależy od modelu. Niektóre wyposażone są nawet w kilkanaście haczyków, a inne w zaledwie kilka haczyków. Na pewno taki model zajmuje więcej miejsca, nawet jeśli postawi się go w kącie, ale może być też bardziej pojemny od wieszaka panelowego.

Przydatne pawlacze, czyli jak zaoszczędzić przestrzeń, a jednak zwiększyć powierzchnię przechowywania

Warto wziąć pod uwagę pawlacze, przy wyborze mebli do przedpokoju. Szafki zawieszane tuż nad wejściem są praktyczne, a jednocześnie nie zajmują wiele miejsca. Trzeba tutaj oczywiście zadbać o odpowiednie mocowanie, aby były stabilne. W pawlaczach można zmieścić to, czego nie udało się zmieścić w szafie, np. akcesoria sportowe, czy też buty, które nie zmieściły się w stojącej szafce. Choć to element charakterystyczny dla aranżacji z lat 70-tych i 80-tych, to jednak może prezentować się nowocześnie, zwłaszcza jeśli wybierzesz szafki z systemem push to open bądź wyfrezowanymi uchwytami.

Podłogi i ściany – czyli o wykończeniu słów kilka

Ten punkt powinien znaleźć się na samym początku naszego poradnika, ale skoro ma być od A do Z to musi być alfabetycznie. Zatem wykańczając podłogi warto wybrać trwały, odporny na uszkodzenia materiał o niskim stopniu ścieralności. Niewątpliwie płytki i płyty do domu w klink.pl mogą spełnić te oczekiwania. Zarówno płytki kamienne, jak i gresy świetnie się sprawdzą. Te drugie charakteryzują się wyjątkowo niską nasiąkliwością, a ponadto można znaleźć wiele różnych kolorów i wzorów, także imitację kamienia, zatem stworzyć aranżację industrialną z podłogą imitującą beton albo skandynawską z płytkami podłogowymi drewnopodobnymi. Z kolei ściany warto wykończyć wyciszającym i odpornym na wilgoć materiałem. Można zastosować panele korkowe, a w przypadku pokrycia farbą, najlepiej zdecydować się na lateksową.

Szafka na buty i puf – tego połączenia nie może zabraknąć

W przedpokoju nie może zabraknąć szafki na buty. Ten element gwarantuje zawsze szybki dostęp do obuwia, wtedy, kiedy chcemy szybko wyjść z domu. Oczywiście zwykle w przedpokoju nie zmieści się zbyt duża szafka, zatem warto część butów, np. z innego sezonu przechowywać w garderobie, a tylko te najczęściej i aktualnie użytkowane w szafce na buty. Warto do przedpokoju wstawić także tapicerowany puf. Dzięki temu wkładanie i zdejmowanie butów będzie wygodniejsze.

Funkcjonalny przedpokój to taki, w którym jest jak najwięcej mebli do przechowywania, a jednak można w nim zachować ergonomię. W większej przestrzeni można zmieścić szafę przesuwną, a do małego przedpokoju być może zmieszczą się jeszcze ścienne półki.