Instalacje elektryczne w domu

0
4611
Instalacje elektryczne w domu

Budowa domu lub jego gruntowny remont wiążą się ze sprawdzeniem, zaplanowaniem i stworzeniem zwykle zupełnie nowej instalacji elektrycznej. Wprowadzanie zmian do instalacji istniejącej może być możliwe, ale tylko w pewnym zakresie i na pewno będziemy mieć świadomość, że nie do końca tak, jakbyśmy tego chcieli. Kable prowadzone po ścianach, jeśli tylko były faktycznie poprowadzone prawidłowo, będą się znajdować około 20 cm od dołu lub 20 cm od góry ściany, będą okrążać symetrycznie framugi drzwi i okien, a żaden z nich nie będzie w żadnym miejscu leżał ukośnie lub pod jakimkolwiek niezaplanowanym kątem. O ile w przypadku nowego budownictwa mamy na to wszystko realny wpływ, o tyle podczas gruntownego remontu może się okazać, że kable nie idą zupełnie tak, jak zostało to przewidziane w projekcie. Dlatego w każdym przypadku, kiedy planujemy zamieszkać w starym budynku należy założyć nową instalację dla własnego bezpieczeństwa i oczywiście zadbać, a by stare kable zostały całkowicie odłączone od prądu.

Stare budownictwo i stara elektryka znacznie różni się od nowoczesnych rozwiązań, dlatego ciężko jest zdecydować się na pozostanie przy stanie pierwotnym. Do różnic w instalacjach dawnych i dzisiejszych można zaliczyć wiele rzeczy, ale główną z nich jest przekrój i rodzaj materiału, z którego wykonane są kable, ich izolacja, kształt i przewodność, a także ilość obwodów, jakie prowadzi się w domu. Kiedyś wystarczyły dosłownie dwa – jeden odpowiedzialny za oświetlenie, a drugi za wszystkie gniazdka. Kiedyś jednak nie było w domach tak wielu urządzeń elektronicznych, które włączone razem nie pozwolą korkom siedzieć w miejscu, w którym powinny. Z tego tez powodu w tej chwili instalacje elektryczne w domu dzielona są nawet na kilkanaście obwodów, które pozwalają na swobodne korzystanie ze wszystkich urządzeń elektrycznych w domu – nawet w jednym czasie, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba).

Instalacje elektryczne to nie tylko kable, ale również skrzynia, która je wszystkie łączy. W niej znajdują się bezpieczniki i dodatkowe zabezpieczenia, które chronią przed uderzeniami piorunów lub przed innymi sytuacjami wpływającymi na nagłe zbyt duże napięcie w naszej instalacji. O ile kable w całym domu możemy rozłożyć sami, o tyle podjęcie się skonstruowania odpowiednio dopasowanej skrzynki może się już okazać zbyt trudne i niezbyt odpowiedzialne. Tego zadani powinien podjąć się już tylko i wyłącznie elektryk, który ma w tym obszarze doświadczenie i, przede wszystkim, uprawnienia pozwalające mu to robić.

Po założeniu skrzynki nie pozostaje już nic innego, jak kontynuować komunikację z dostawcą prądu i podłączyć swój dom pod stałe źródło energii. Ważne, aby każdą umowę, wniosek, papierek, czy też uwagę dobrze przeczytać i przemyśleć, ponieważ podjęcie złej decyzji w tym temacie wiąże się z poniesieniem dużych kosztów, których moglibyśmy zwyczajnie uniknąć działając wolniej i z rozmysłem. Nie warto jest więc się spieszyć. Warto jest zgłosić się do osoby doświadczonej i dobrze znającej temat instalacji elektrycznych.