Funkcje, które powinien mieć agregat prądotwórczy

0
95106
Funkcje, które powinien mieć agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego obsługa powinna być łatwa i przyjemna. Dlatego warto zapoznać się z funkcjami, które mogą ułatwić korzystanie z takiego urządzenia.

Agregat prądotwórczy – zacznij od rozruchu

Istotnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, to częstotliwość, z jaką będziemy wykorzystywać agregat. Jeśli będziemy używać go sporadycznie, możemy wybrać urządzenie z ręcznym rozruchem. Polega to na pociągnięciu specjalnej liny, która umożliwi uruchomienie napędu. Rozwiązanie to będzie jednak bardzo męczące w przypadku częstego użytkowania agregatu, np. na budowie. Dlatego producenci przygotowali linie urządzeń z elektrycznym rozruchem. Agregat będzie wówczas gotowy do pracy po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Poza tym, funkcja ta przyda się w urządzeniach, które będziemy chcieli podpiąć do sieci domowej. Wówczas możemy wykorzystać kolejną funkcję nowoczesnych agregatów, jaką jest system załączania rezerw. Pozwala on na automatyczne włączenie sprzętu chwilę po wystąpieniu przerwy w dostawie prądu. Agregat podpięty do sieci domowej będzie wówczas pracował do czasu usunięcia usterki i powrotu zasilania z sieci. Jest to bardzo praktyczna i wygodna funkcja. Dzięki niej nie musimy schodzić do garażu za każdym razem, gdy nastąpi awaria. Jednak montaż takiego systemu nie jest prosty i zaleca się zlecenie tego  zadania wykwalifikowanej osobie. By podłączyć agregat prądotwórczy do sieci należy chociażby zabezpieczyć całą instalację, a także zamontować przełącznik dwupozycyjny. Pomyłka w tego rodzaju pracach może skutkować zniszczeniem agregatu lub nawet porażeniem prądem.

Agregat prądotwórczy a system AVR

Funkcja, która umożliwi nam bezproblemowe działanie podłączonych do agregatu odbiorników, kryje się pod nazwą AVR. Skrót ten oznacza cyfrową regulację napięcia. Zadaniem tego systemu jest niwelowanie wahań napięcia, które może doprowadzić do zniszczenia urządzeń. Napięcie wytwarza bowiem ciepło, które może stopić izolację i doprowadzić do pożaru. Obecnie niemal wszystkie agregaty są wyposażone w ten system. Dzięki temu nie musimy się martwić o niespodziewane zniszczenie odbiorników. Na uwagę zasługuje także system wykorzystywany w agregatach marki Kruzer. „Professional PRO Line” to funkcja, która rozpoznaje, czy w czasie pracy agregatu jest pobierana moc. Jeśli nie, to prędkość obrotowa takiego urządzenia zmniejsza się, dzięki czemu agregat pracuje ciszej i pobiera mniejsze ilości paliwa.

Agregat prądotwórczy a zestaw transportowy

Jeśli kupujemy agregat na budowę, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy w cenie sprzętu  otrzymujemy też zestaw transportowy. Pamiętajmy, że agregat prądotwórczy jest ciężkim urządzeniem i przenoszenie go z miejsca na miejsce nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe koła i uchwyty, dzięki którym odciążymy swój kręgosłup i bez problemów przestawimy agregat w wybrane miejsce. Zobacz tutaj, na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie agregatu. Z pewnością warto zastanowić się nad wyborem silnika. Najpopularniejsze są te benzynowe oraz diesla, ale nie brakuje też agregatów na gaz.